yesil-ev-kapak

Zeytinliköy (Aya Todori)

Zeytinliköy

Gökçeada tarihi boyunca adanın en önemli cazibe merkezlerinden biri olan Zeytinliköy, bir kaç yıl öncesine kadar kış nüfusunun 50 kişiyi geçmediği kendi halinde bir köy olarak dikkati çekiyordu. Yaz aylarında Rumların doğdukları toprakları ve köydeki akrabalarını ziyaret etmeleriyle yeniden canlanan Zeytinliköy’de yıllar önce kapatılan eski Rum okulu Aya Todori İlkokulu’nun yeniden eğitim öğretime açılmasıyla köydeki kış yaşamı da yeniden canlanmaya başladı.

Dibek Kahvesi’nin Keyfine Varın

Gökçeada‘nın en çok korunarak günümüze ulaşabilmiş Rum köyü olan Zeytinliköy’ün eski adı Aya Todori’dir. Zeytinliköy, Arnavut kaldırımlı dar sokakları, taş evleriyle olduğu kadar dibek kahvesi ve damla sakızlı muhallebisiyle de meşhur bir Rum köyü. Yıllar süren dibek kahvesi geleneği, bugün hala esasına uygun olarak köydeki eski kahvehanelerde dibeklerde üretiliyor. Yüzyıllar boyunca sürdürülen dibek kahvesi ve damla sakızlı muhallebi kültürü, Zeytinliköy’ün yazdan yaza da olsa yaşamını sürdürmesine ve nefes almasına olanak sağlamış. Zeytinliköy’ün dibek kahvesi, diğer bölgelerde yapılan dibek kahvelerinden biraz farklı. Bu köyde dibekte üretilen kahve odun ateşinde pişiriliyor ve isteğinize göre damla sakızlı olarak servis edilebiliyor. Kahvenizi içerken gerçekten damağınızda damla sakızının bıraktığı tadı hissedebiliyorsunuz. Zeytinliköy’de dibek kahvesi içmek, oldukça keyifli.

Zeytinliköy Otelleri

Son yıllarda büyük şehirlerin baskısı ve stresinden uzaklaşmaya çalışanların gözdesi haline gelen Gökçeada’ya gelenler tıpkı adanın diğer bölgelerini gördüklerinde olduğu gibi Zeytinliköy’den de oldukça etkilenerek tekrar gelmek istiyorlar. Geride bıraktığımız 3 yıla kadar Zeytinliköy’de adanın diğer yerleşim birimlerine göre konaklama imkanı oldukça sınırlıyken 3 yıl içerisinde yeni açılan kahvehaneler ve otellerle birlikte bu sayı giderek artmaya başladı. Köyün bilinen en eski oteli Gökçeada’nın da ilk butik oteli olan Zeydali Hotel ile birlikte 2016 yılında İstanbullu bir aile tarafından açılan Yeşil Ev de butik otel anlayışı ve kaliteli restoran servisi ile bu alanda Zeytinliköy’ün turizme bakışını değiştirmeye başlayan konaklama merkezleri olarak dikkati çekiyor.

Zeytinliköy’e Nasıl Gidilir?

Zeytinliköy, Gökçeada’nın merkezine 2 kilometrelik mesafede bulunuyor. Ada içi ulaşımda araç kullanmak isterseniz özel aracınız ve ticari taksi haricinde alternatifiniz bulunmayan köye ulaşım için bisiklet veya yürüyüş de oldukça tercih edilen yöntemlerden biri. Ada merkezinde kendinize uygun bisiklet kiralayabilmeniz mümkün. Ancak sıcak yaz günlerinde özellikle öğle sıcağında yürümemenizi tavsiye ederiz.

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır, lütfen tüm alanları doğru şekilde doldurunuz.