Zeytinliköy (Aya Theodoroi)
Gökçeada

Zeytinliköy (Aya Theodoroi)

Gökçeada

Zeytinliköy (Aya Theodoroi)

Tanıtım

Gökçeada’da bir zamanların en sosyal ve kalabalık köyünü ziyaret etmeye ne dersiniz? Aya Teodoroi yani Zeytinliköy gezmek için Gökçeada’ya gelen her 3 turistten 1 tanesinin mutlaka ziyaret ettiği bir yer.

Bu köy gerçek anlamda çok sosyal ve sahip olduğu kendine has özellikleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Geleneklerine dün gibi bağlı olan bu köyde insanlar uzun yıllardır mutlu ve kendilerine has bir yaşam sürdürüyor. Özellikle yaz mevsiminde buraya akın eden gezginler, köy sakinleri tarafından muhteşem bir şekilde ağırlanıyor.

Zeytinliköy bu bölgede koruma altına alınan 4 köyden bir tanesidir. Doğal ve tarihi güzellikleri ile sit alanı olarak ilan edilen köyde günümüzde 60 civarı Rum yaşar. Bununla birlikte yaz mevsiminde bölgeye gelen turist ve ziyaretçiler nüfusun artmasında önemli bir role sahiptir. Dilediğiniz mevsimde bu köyü ziyaret etmek için gelebilir ve Gökçeada gezinizde unutamayacağınız şirinlikte bir köyü gezme fırsatı bulabilirsiniz.

Zeytinliköy Tarihi

Zeytinliköy, bölgede yer alan Rum yerleşim yerlerinden bir tanesi olarak biliniliyor. Temelleri Rumlar döneminde atılan bu köy   günümüzde hala burada yaşamak isteyenlere ev sahipliği yapıyor. Bu köy günümüzde hala Yunanistanlı çok sayıda nüfusa sahip. Bu özelliği ile de gezginlerin ilgisini çekiyor.

Gökçeada’nın güzellikleri arasında yer alan Zeytinliköy aynı zamanda tarihi özelliklere de sahip.  Dünyaca ünlü Ortodoks Hristiyanlarının ruhani lideri olarak bilinen Bartholomeos Zeytinliköy doğumlu ve her yıl köyünü ziyaret etmesi ile biliniyor. 1940 yılında doğan ve 1991 yılında Patrik olarak din görevini sürdüren Bartholomeos yılda birkaç kez farklı zamanlarda bu bölgeye geliyor. Sayısız Rum ailenin günümüzde hala yaşam sürdüğü bu köy bu özelliği ile de dini inanç turizminde oldukça önemli bir yere sahip. Köyde bulunan kiliseler de oldukça dikkat çekiyor. Ortodoks Hristiyanlarının ibadet için tercih ettikleri kiliseler günümüzde birçok gezgin t arafından ilgiyle ziyaret ediliyor.

Zeytinliköy’de Gezilecek Yerler

Zeytinliköy genel anlamda meydanda bulunan kafeleri ile meşhur. Kafeler o kadar güzel bir konsepte sahip ki buraya her gelen kafelerde zaman geçirmeden bu köyden ayrılmıyor.

Köy merkeze 3 kilometre uzaklıkta. Bu sayede sürekli olarak merkezden köye giriş çıkış sağlanıyor. Buraya geldiğinizde köyde bulunan birçok yeri yürüyerek gezebilirsiniz. Dilerseniz buralarda bulunan meyhaneleri de ziyaret edebilir ve serin yaz akşamında serinletici ve rahatlatıcı birkaç kadeh bir şeyler içebilirsiniz.

Zeytinliköy doğa ile iç içe bir yer. Her taraf yemyeşil ve köyün bir bölümü ormanlık görüntüsü ile dikkat çekiyor. Köy halkının burada yapmayı en çok sevdiği şeylerden bir tanesi de doğada piknik. Eğer yanınızda yeterli ekipman varsa buraya gediğinizde keyifli bir doğa yürüyüşüne çıkabilir ve akşam yemeğinizi ormanda piknik yaparak tamamlayabilirsiniz.

Zeytinliköy adından da anlaşılacağı üzere çok fazla sayıda zeytinlik ağacına sahip. İlk baharın gelmesi ile bütün ağaçlar yeşilleniyor ve köye bambaşka bir hava katıyor. Bu ağaçlar aynı zamanda köyün önemli ölçüde geçim kaynağı durumunda yer alıyor. Yaz mevsiminde buraya giderseniz geziniz sırasında hem sağ hem de sol şeritte bulunan zeytinlik ağaçları mutlaka ilginizi çekecektir.

Doğası ile ünlü bu bölgede turistlerin en çok yapmayı sevdikleri şeylerden bir tanesi de dalından böğürtlen toplayıp yemek. Her dönem tazelenen böğürtlen ağaçları gezginlere capcanlı ve doğal lezzetler sunuyor. Ziyaretiniz sırasında böğürtlen ağaçlarından taze böğürtlen kopartıp yemeyi unutmayın.

Zeytinliköy ’de Nerede Kalınır?

Zeytinliköy ‘de konaklamak için tercih edebileceğiniz butik oteller bulunuyor. Buraya geldiğinizde birbirinden şirin tasarımlara sahip aile işletmelerinden dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Fiyatları ile oldukça cazip olan konaklama yerleri, hizmet kalitesi ile de memnun ediyor. Ziyaretçilerin çoğu bu özelliği ile köye birden fazla ziyaret gerçekleştiriyor. Hem konaklamada hem de ağırlama konusunda memnun olan gezginler Gökçeada’ya her geldiklerinde mutlaka Zeytinliköy’ü de ziyaret ediyor.

Şehrin en güzel manzarasına sahip Zeytinliköy ‘de konaklamak için bir diğer seçeneğiniz ise burada bulunan günübirlik kiralık evler. Köylüler ihtiyaç fazlası evlerini konaklama uygun hale getirerek ziyaretçilere uygun ücretler karşılığında kiralıyor. Daha sakin ve kendi halinize bir köy yaşantısını deneyimlemek isterseniz bu evlerde konaklamayı tercih edebilirsiniz. Kiralık evlerde ihtiyacınız olabilecek her türlü detay yer alıyor. Ev sahipleri her türlü detayı düşünmüş ve her türlü araç-gereci u doğrultuda evlerin içerisinde bırakmış. Eşyalı olarak konaklayabileceğiniz bu evlerde de dilediğiniz süre boyunca kalabiliyorsunuz.

Zeytinliköy’de Ne Yenir?

Zeytinliköy Türkiye’nin en güzel lezzetlerine sahip köyümden bir tanesi. Bu köyde her şey doğal ve dalından toplanıp servis ediliyor. Verimli topraklara sahip köyde oldukça fazla sebze ve meyve yetişiyor. Bu anlamda köylüler her şeyi doğal koşullarda tüketiyor. Buraya geldiğinizde yöresel bir şeyler tatmak isterseniz köy kahvelerinde ve kafelerinde sunulan birbirinden güzel lezzetleri deneyimleyebilirsiniz. Hem Türk hem de Rum lezzetlerinin karma olarak sunulduğu bölgede tatmanız gereken yöresel ürünler şöyle;

 • Dibek kahvesi
 • Sakızlı muhallebi
 • Frappe
 • Köy kahvaltısı

Dibek kahvesini Türkiye’de en güzel ve taze hali ile tüketebileceğiniz yerlerden birisi de Zeytinliköy. Dibek kahvesi bir çukur taş havan içerisinde kahve çekirdeklerinin öğütülmesi ile elde ediliyor. Yaklaşık olarak 10 kiloluk bir demir, havan içerisinde kahveleri eziyor ve ardından ezilen kahveler elekten geçiriliyor. Bu bölgedeki dibek kahvesini diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ile kahvenin gerçekten taş değirmenlerde dövülerek elde ediliyor olması. O nedenle buraya geldiğinizde tadını bilseniz bile bu bölgenin dibek kahvesini mutlaka içmelisiniz.

Zeytinliköy Ulaşımı

Zeytinliköy ulaşım konusunda ziyaretçilerine birçok farklı seçenek sunar. Eğer özel aracınız ile Zeytinliköy’e gitmek isterseniz farklı güzergahlar üzerinden bu bölgeye seyahat edebilirsiniz. Gökçeada Zeytinliköy’e gitmek isteyenler;

 • İstanbul’dan Gökçeada’ya geldikten sonra buradan Tekirdağ- Keşan yolunu takip edebilirler. Ardından Eceabat’a gelmeden ilk yol ayrımından sağa girerek Kabatepe feribot seferleri ile Zeytinliköy’e gidebilirler.
 • Ankara, Bursa, Eskişehir ya da İzmir tarafından gidecek olanlar Lâpseki- Çanakkale, Çanakkale- Eceabat yol seçeneklerinden birini tercih etmelidir. Gelibolu yarımadasına geçtikten sonra yolcular buradan Kabatepe feribot seferleri ile kolayca Zeytinliköy’e ulaşabilirler.
 • Deniz otobüsü ya da feribot ile Gökçeada Zeytinliköy’e geçmek isteyen yolcular Kuzu Limanı’na geldikten sonra anayolu istikametinde devam ederek Gökçeada’ya gelebilir. Buradan da Zeytinliköy tabelasını takip ederek dakikalar sonra Zeytinliköy’e ulaşabilir.

Özel aracınız ile Gökçeada’ya geldikten sonra Zeytinliköy’e ulaşmak için detaylı yol tarifi ise aşağıda sizleri bekliyor;

 • Gökçeada Merkez istikametinden Fevzi Çakmak Caddesi yönünde ilerleyin.
 • Yolun devamında Güneybatı yönünde seyredin.
 • Zeytinli Caddesi tabelasını görünce buradan sağa yönelin.
 • Zeytinli Yolu’na doğru tekrar sağa girin ve devam edin.
 • Yol boyu ilerledikten sonra Zeytinliköy’e ulaşmış olacaksınız.

Zeytinliköy’e ulaşmanız için Çanakkale ve Gökçeada’ya gelmeniz yeterlidir. Ardından yaklaşık 10 dakika içerisinde köye giriş yapabilirsiniz. Türkiye genelinden Çanakkale’ye ulaşmak için her ilden kalkan şehirlerarası otobüsleri tercih edebilirsiniz. İstanbul, Ankara ve İzmir’in yanı sıra tüm Türkiye illerinden Çanakkale’ye günü birlik otobüs seferleri düzenlenir. Seferler ile Çanakkale’ye ulaştıktan sonra buradan feribot ile Gökçeada’ya geçebilirsiniz. Ardından ise sunulan ulaşım imkanları ile dakikalar içerisinde Zeytinliköy’e ulaşabilirsiniz.

Tanıtımı oku
 • MERKEZE UZAKLIK 3 km.
 • GEZİLECEK YERLER Köy Kahveleri, Aya Todori Rum İlkokulu ve Kilisesi, Zeytinliköy sokakları