Uğurlu Köyü
Gökçeada

Uğurlu Köyü

Türkiye'nin en batı noktasında, mükemmel koylar sizi bekliyor

Gökçeada

Uğurlu Köyü

Türkiye'nin en batı noktasında, mükemmel koylar sizi bekliyor

Tanıtım

Gökçeada gezinizde mutlaka gezi rehberinize Uğurlu Köyü de eklemelisiniz. Bu köy Türkiye’de güneşin en son battığı yer olarak tarihe geçmiş. Dolayısı ile bu köyde yaz günü günler oldukça uzun sürüyor. Güneş ışığının muhteşem bir açı ile düştüğü köy hem sıcak kanlı insanları hem de kendine has dokusu ile bölgeye gelenlerde hayranlık uyandırıyor. Gezinizin bir gününü Uğurlu Köy için ayırabilir ve bu tatlı mı tatlı sempatik köyü detaylıca gezerek unutamayacağınız güzellikleri yakından görebilirsiniz.

Uğurlu Köyü Hakkında

Gökçeada sınırları içerisinde yer alan Uğurlu Köyü merkeze 25 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Ardaki mesafeden dolayı bu köyde iklimin daha farklı olduğundan da söz etmek mümkün. İlk olarak köyün temelleri 1984 yılında atılmış ve bu köy genel anlamda Erzincanlıların göç etmesi ile bir yerleşim yeri halini almış.

Günümüzde köyde birçok farklı yöreden insanlar yaşıyor. Köy hayatını benimseyen inanların yanı sıra köy hayatını sevenler de son dönemlerde bu köye yerleşerek nüfusa önemli ölçüde katkıda bulunmuş. Verimli toprakları ile ön plana çıkan bu bölge, tatil köyü olma özelliği ile de ön plana çıkıyor.

Uğurlu köyünde yaşan halkın geçim kaynağı büyük oranda tarıma dayanır. Verimli topraklardan oluşan köyde tarım kadar hayvancılık da ön plana çıkmıştır.  Toprakların oldukça kaliteli ürünler verdiğini söyleyen yerel halkın en fazla hasat topladığı meyve ise üzümdür.

Uğurlu Köyü Gezi Rehberi

Uğurlu Köyü’ne gitmeden önce bir gezi rehberi hazırlamak isterseniz buraya yakın olan diğer iki köyü da gezi rotanıza katabilirsiniz. Şahinkaya ve Şirinköy olarak bilinen iyi yakın adres konaklama açısından da birçok farklı seçenek sunuyor. Buralarda köylüler tercihe göre kullanmadıkları bazı evleri günübirlik olarak misafirlere de kiralıyor. Dilerseniz bölgeye araç ile gittiğinizde bu evleri kiralayarak da dilediğiniz kadar konaklayabilirsiniz.

Uğurlu Köyü’nün güneyinde Yuvalı Plajı yer alıyor. Köyün turist çeken en önemli noktalarından birisi olan bu plaj gün boyu oldukça yoğun ve her bölgeden sayısız insan bu plajda zaman geçiriyor. Dilerseniz bu limana araba ile köy merkezinden 4-5 dakika içinde ulaşabilir ve tertemiz sahil ve denizin tadını çıkartabilirsiniz.

Uğurlu Köyü her yıl sayısız ziyaretçi alıyor. Bunun temel nedenlerinden birisi de köyün diğer tatilcilerin yanı sıra muhafazakâr tatilciler için de uygun seçeneklere sahip olması. Köy genelinde muhafazakâr aileler rahatlıkla konaklayabilir. Aynı şekilde yine plajı da muhafazakâr aileler için özel hizmet seçeneklerine sahip. Sahilde bulunan plajın bir bölümü sadece kadınlar için ayrılmış durumda. Aileniz ile tatil yaparken dinlenmek ve güzel yerler görmek istiyorsanız mutlaka Uğurlu Köyü’nü ziyaret etmelisiniz.

Uğurlu Köyü Limanı

Uğurlu Köyü denizin hemen kıyısında bulunur ve köyde bir de liman yer almaktadır.  Uğurlu Limanı köyün ilk doğduğu zamanlarda inşa edilmiş ve limanın ileri dönemlerde oldukça önemli olacağı düşünülerek her türlü ulaşım imkanına sahip olması sağlanmış. Bu köy geldiğinizde bu limana uğrarsanız buradan yakın limanlara geziye çıkabilir ve denizdeki güzellikleri yakından görebilirsiniz.

Liman, Gökçeada-Limni arasında feribot yolculuğu yapmak isteyenler için tasarlanmış. Tam anlamı ile planlandığı şekilde inşa edilmese bile gezginlerin uğradıkları yerler arasında yer almayı başarmış. Günümüzde bu liman yerli halk tarafından tekneleri bırakmak ve balık tutmak için kullanılıyor.

Uğurlu Köyü’nde Tatil ve Plaj Keyfi

Uğurlu Köyü, Gökçeada’da denize girebileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi.  Gizli Liman olarak bilinen kıyı bölge köye oldukça yakın bir mesafede bulunuyor. Yaz mevsiminde gelirseniz burada mutlaka deniz keyfi yapmanız ve sahilde zaman geçirmeniz tavsiye ediliyor.

Uğurlu Köyü plajına yakın bölgelerde konaklama seçenekleri de yer alıyor. Gezinizi uzatmak isterseniz birkaç günlüğüne otel ya da apart gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Konaklama seçenekleri bölgede son derece uygun. Bütçenize uygun adresler arasından tercih yapabilir ve tatilin, denizin ve dinlenmenin keyfini doyasıya çıkartabilirsiniz.

Uğurlu Köyü’nde Yapılacaklar

Gökçeada gezinizde Uğurlu Köyü’ne geldiğiniz zaman burada bol bol dinlenebilir ve köy halkı ile zaman geçirebilirsiniz. Sıcakkanlılığı ile dikkat çeken köylüler misafirleri çeşitli ikramlar ve güzel sohbetleri ile karşılıyor. Zamanınız kısıtlaysa köyü gezdikten sonra kıyıya gelebilir ve burada sahil şeridinde zaman geçirebilirsiniz. Uğurlu Köyü’ne geldiğinizde;

 • Köy hayatının ve tatilin tadını çıkartabilirsiniz.
 • Halk plajında dilediğiniz kadar ücretsiz zaman geçirebilirsiniz.
 • Bağcılık ile ön plana çıkan bölgede hasat mevsimine denk geldiğinizde bağlardan üzüm toplayabilirsiniz.
 • Sezona denk geldiğinde bölgeden kışlık turşuluk malzemeler satın alabilirsiniz.

Uğurlu Köyü merkeze uzak mesafede yer aldığı için alışveriş konusunda bölgede çok fazla seçenek yer almıyor. Bunun yerine burada bakkallar, kahvehaneler, kasaplar ve restoranlar hizmet veriyor. Merkeze gitmenize gerek kalmadan köy içerisindeki alışveriş seçeneklerini değerlendirerek günlük ihtiyaçlarınızı köy içinden de karşılayabilirsiniz.

Uğurlu Köyü’nde Konaklama

Uğurlu Köyü çevresinde konaklamak isterseniz kıyıya yakın bölgelerde konaklayabileceğiniz birkaç adres mevcut. Bu  bölge genelde apart otel sistemine bağlı kalmış. Bu nedenle bölgede herhangi bir 4-5 yıldızlı otel bulunmuyor. Bunun yerine hizmetleri ile ön plana çıkan ve müşterilerini memnun eden pansiyonlar revaçta. Gezinizi aile ortamı sunan Uğurlu köyü pansiyonlarında tamamlayarak köy hayatına yakından şahit olabilirsiniz.

Köy civarı yaz mevsiminde mükemmel bir hava döngüsüne sahip. Hem gündüz hem de gece sıcaklık dengesi hiç değişmiyor. Eğer bölgede biraz araştırma yaparsanız kamp yapmak için de uygun alanlar keşfedebilirsiniz. Bu sayede doğa ile iç içe bir gece geçirme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Köyde yer alan bütün konaklama adresleri son derece uygun fiyat aralıklarına sahip. Biraz gezdikten sonra ortalama fiyatlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İstediğiniz özelliklerde bir konaklama yeri bulduktan sonra ödemenizi yaparak odanıza yerleşebilir ve gezinizin keyfini çıkartabilirsiniz.

Uğurlu Köyü Pansiyonları

Uğurlu köyü pansiyon ve apartların son yıllarda çoğaldığı ve adanın en çok yatak sayısı olan yerlerinden biri. Gökçeada otel fiyatları açısından Kuzey Ege’nin en ideal fiyatlarına sahip olmasına karşılık yaşanan ekonomik gelişmeler nedeniyle kalabalık aileler daha çok pansiyonlarda kalmayı tercih ediyor. Uğurlu köyü pansiyonları, yeterli genişliğe sahip apart daireleri ile aslında tüm tatilcilerin diledikleri gibi tatil yapmalarının yanısıra kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyor.

Uğurlu Köyü Yeme İçme Rehberi

Uğurlu Köyü kendine has lezzetleri ile ön plana çıkan bir yer. Gökçeada gezinizde Uğurlu Köyü’nü ziyaret etmeyi düşünürseniz burada tadabileceğiniz en önemli lezzetler;

 • Kuzu ciğer
 • Köy kahvaltısı
 • Izgara balık ve kebap çeşitleri
 • Tandır yemekleri
 • Üzüm pekmezi
 • Üzüm sirkesi
 • Yöresel lezzetler

Şeklinde sıralanabiliyor. Misafir ağırlamayı seven yerli halk kendilerine ait tandır ekmekleri ve günlük yemek çeşitleri ile en güzel şekilde ziyaretçilerini ağırlıyor. Burada herhangi bir eve konuk olarak bütün lezzetleri tatma fırsatı bulabilirsiniz.

Uğurlu Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Uğurlu Köyü’ne daha önce hiç gitmediyseniz Gökçeada’ya geldikten sonra buradan sahil şeridini takip ederek bölgeye ulaşabilirsiniz. Çanakkale Gökçeada’ya geldikten sonra aşağıdaki yol tarifi ile yaklaşık 25 dakika içerisinde uğurlu Köyü’ne ulaşabilirsiniz.

 • Atatürk Caddesi’nden Güneybatı yönünde devam edin.
 • Ardından Zeytinli Caddesi y önünde hafif sağa dönün.
 • Yolun devamından sağa devam edin.
 • Uğurlu yol ayrımından sağa ayrılın.
 • Yolun sonunda Uğurlu Köyü’ne ulaşmış olacaksınız.

Özel aracınız ile yol tarifi yukarıdaki gibidir. Eğer şehirlerarası otobüs seçeneklerini değerlendirmek isterseniz Çanakkale’ye geldikten sonra buradan Gökçeada’ya geçebilir ve ardından ada içerisinde bulunan ulaşım seçenekleri ile yarım saat içerisinde Uğurlu Köyü’ne gidebilirsiniz.

Tanıtımı oku
 • MERKEZE UZAKLIK 25 km.
 • GEZİLECEK YERLER Uğurlu Plajı (Yuvalı), Gizli Liman