Tepeköy (Agridia)
Gökçeada

Tepeköy (Agridia)

Gökçeada

Tepeköy (Agridia)

Tanıtım

Tepeköy, yaz aylarında çoğunlukla Rum ev sahiplerini ağırlamakta, kışın ise mimoza gibi kapanarak sessizliğe bürünmektedir. Tepeköy, eski adıyla Agridia, adanın en yüksek tepesinde volkanik Aya Dimitri tepesinin yamacında kurulmuş, tarihte gözetleme noktası olarak kullanılmıştır.

Geçmişte zeytinyağı, sabun, peynir  imalathanesi, dokuma ve marangoz imalathaneleri ile canlı Tepeköy; uzun süren sessizliği son yıllarda yerini canlanmaya bırakmaktadır.

  Yurtdışındaki eski sakinleri, emekli oldukça özledikleri topraklara dönerek, çoğu zamanlarını  vatanlarında geçirmeyi tercih etmektedirler.

   Rumların, ağustos ayında kutladıkları Meryem Ana Şenliklerindeki iki akşam yemeğinden birini Tepeköy’de kendi müzikleri ve danslarıyla burada gerçekleştirirler. Dünyanın dört bir yanından gelen Rum’larla dolup taşan Tepeköy’de, O akşam köy içi ile yollar park alanına döner ve ortam tam bir festival havasına bürünür.

   Rumcası İspilya olan Çınaraltı asırlık çınarı ve buz gibi kaynak suyunun aktığı çeşmesiyle güzel bir piknik alanıdır. Ege Denizinin ve Semadirek adasının yukardan muhteşem görüntüsüyle iyi bir manzaraya sahiptir.

   Derinliğine ve genişliğine görüş özelliğiyle, Çınaraltı geçmişten günümüze gözetleme noktası olarak kullanılmış,oraya bir de karakol inşa edilmiştir. Askeri bölge olan Çınaraltı’ndaki ( İspilya ) karakol binası 2013 yılında yıkılmış, bölgenin hazineye bırakılacağı tahmin edilmektedir.

 Çınaraltıyla beraber oldukça ziyaretçi alan Tepeköy, aynı zamanda Ada’nın tek tavernasına sahiptir. Tavernanın sahibi Yorgi, bir zamanlar Ada’nın en iyi şarapçılarından olan Barba Yorgo   adına şarap üretmiş ve kendisi de bu isimle anılır olmuştur. Tavernanın hemen altındaki 3-4 dönüm bağını başka yerlerde de çoğaltarak 25 dönüme kadar çıkaran Yorgi Gökçeada’nın 3 şarap üreticisinden biri, Tepeköy’ün en tanınır simasıdır. Tabii bir de Anjelik hanımın bakkal barı da oldukca keyifli, dostane ve ilginç.

Tanıtımı oku