Kaleköy (Kastro)
Gökçeada

Kaleköy (Kastro)

Kalenin eteklerine kurulmuş bir Rum köyü

Gökçeada

Kaleköy (Kastro)

Kalenin eteklerine kurulmuş bir Rum köyü

Tanıtım

Gökçeada’nın güzellikleri arasında yer alan Kaleköy antik dönemlerden günümüze kadar gelmeyi başarmış bir yerdir. Eğer tarihi dokuları yakından görmeyi seviyorsanız mutlaka Gökçeada gezinizde Kaleköy’e uğramalısınız. Bu özel bölge antik dönemlerde Kastro olarak anılmış.

Günümüzde ise Kaleköy olarak varlığını koruyor. Buradaki projeler asırlar öncesinden tasarlandığından buram buram tarih kokuyor. Zamanında Rumların yaşamını bu bölgede sürdürdükleri biliniyor. Günümüzde ise tabii bölgede hiç Rum kalmamış.

Kastro bölgesi baştan sona taştan bina ve yapıların bulunduğu bir bölge. Tarih dönemlerinde bu alanda yapılacak her türlü mimari yapı öncelikle anıtlar kurulunun onayından geçmiş ve ardından bölgede dikilmiş.  Günümüzde bu bölge yaklaşık 30-40 sene öncesinde göçen yerli halka ev sahipliği yapıyor. Buna ilave olarak şehrin kalabalığından ve gürültüsünden bunalan insanlar da bu sakin ve eşsiz doğa harikası yerde yaşamını sürdürüyor.

Kaleköy Hakkında

Kaleköy günümüzde Gökçeada’nın en popüler yerleri arasında bulunuyor. Burası her açıdan oldukça canlı ve çeşitliliğin fazla olduğu bir yer. Buraya geldiğinizde hiç sıkılmayacağınızdan ve vaktinizin dolu dolu geçeceğinden emin olmalısınız. Şayet Kaleköy içerisinde hem birbirinden güzel sabun atölyeleri hem eşsiz tasarıma sahip meyhaneler hem el açması yiyebileceğiniz sayısız mekân hem de ada içerisinde sayısız kafe yer alıyor. Geziniz esnasında önceden bir planlama yaparak bölgede bulunan bütün güzellikleri yakından keşfedebilirsiniz. Gündüz kafelerde geçireceğiniz zamanı akşam meyhanelerde sürdürebilir ve birbirinden güzel oyun ortamlarında gece geç saatlere kadar eğlenebilirsiniz.

Kaleköy genel anlamda patika yollara sahip bir yer. Bu özelliği onu sıcak ve samimi bir havaya büründürüyor. Konaklamanız esnasında araca hiç ihtiyaç duymadan bütün bölgeyi yürüyerek gezebilirsiniz. Sahil şeridi de aynı şekilde oydan boya uzanıyor ve bölgenin bütün güzelliklerini bambaşka bir gözle görmenizi sağlıyor.

Kaleköy’de Gün Batımı

Kaleköy, özellikle gün batımını seyretmek isteyen ziyaretçiler ile dolup taşıyor. Burası sahip olduğu yüksek rakım sayesinde gün batımını muhteşem bir büyü ile ziyaretçilerine sunuyor. Güneşin batma zamanına yakın seyir yerine gelen ziyaretçiler güneş batana kadar birbirinden eşsiz ve güzel bir görsel şölene yakından şahitlik ediyor. Muhteşem manzarası ile insanları cezbeden bu köyden hiç ayrılmak istemeyeceksiniz.

Kaleköy içerisinde bulunan Valentina yolu, 1440’lı yıllarda yapılmış ve hala günümüzde önemini koruyor. Yapıldığı dönemde köyden limana gelmek için inşa edilen bu yol, Pelemede Gattilisuo tarafından karısına ithaf edilerek yaptırılmış. Bölgeye yolunuz düştüğünde hala ilk günkü gibi duran yoldan geçerek limana dakikalar içerisinde ulaşabilirsiniz.

Kaleköy’de gün batımını seyretmek neredeyse günümüzde gelenekselleşmiş bir olay. Bu özel bölgeye gediğinizde Semadirek Adası bütün güzelliği ile karşınıza çıkıyor.  Eğer tercih ederseniz bölgede günbatımına karşı yemek de yiyebiliyorsunuz. Aynı zamanda burada hizmete açık meyhaneler de mevcut. Dilerseniz yine bu alanlarda zaman geçirerek günü muhteşem bir şekilde bitirebiliyorsunuz.

Kaleköy’de Yapılacaklar

Bu özel bölgeye geldiğinizde mutlaka yapmanız gerekenleri şöyle sıralayalım;

 • Gün batımında mutlaka fenere yaslanın ve güneşin batışını izleyin.
 • Mendireğin arka kısmına geçin ve denize girebileceğiniz bir merdiven bulun. Ardından kendinizi masmavi sulara bırakın.
 • Aya Marina Kilisesi’ne ulaşın ve dua edin.
 • Mendireğe gittiğinizde balık tutun.

Kaleköy Gezilecek Yerler

Kaleköy’de gezilecek çok fazla yer var denilebilir. Gezinize plan dahilinde başlarsanız muhtemelen bütün önemli ve güzel yerleri görebilirsiniz. Gezinizi uzatmanız gerektiği yerde de birbirinden güzel ve kaliteli konaklama seçenekleri sizleri bekliyor.

Kaleköy geziniz sırasında bölgede bulunan kale kalıntısını ziyaret edebilirsiniz. İki koy arasında yer alan bu bölge hem bir uçta bulunan Yıldız Koyu’nu hem de Kaleköy Limanı’nı uzaktan görebilmenizi sağlıyor. Bu bölgeler Helen öncesi döneme ait ve burada bulunan kale surlarının Bizans döneminde yaptırıldığı düşünülüyor.

Kaleköy her şeyi ile tarihi bir bölge. Antik yapılara merakınız varsa burayı mutlaka görmelisiniz. Mimari kalıntılar ve heykel parçaları günümüzde ziyaretçilere tarihi yakında yaşama fırsatı sunuyor. Kale geziniz sırasında çok sayıda antik yazı, mimari kalıntı ve önemli tarihi parçalar görmeniz mümkün. Bütün bölgeyi dilediğiniz gibi gezebiliyor ve dilediğiniz kadar tarihi alanlarda kalabiliyorsunuz.

Bu önemli bölgeye ait çok sayıda bilgi bulmak mevcut. Örneğin burada tarih dönemlerinde yaşayanlar su sıkıntısını gidermek amacı ile Roksades isimli bir sarnıç inşa etmiş. Bu alan aynı zamanda dimi anlamdan da önemli bir bölge konumunda yer alıyor. Hermes Tapınağı kalıntıları da bu bölgede ve günümüzde hala tapınağın büyük kısmı ayakta duruyor. Ziyaretçileri etkileyen bu bölge gerçekten gezilmeye ve görülmeye değer.

Kaleköy Limanı

Kaleköy dendiğinde akla ilk gelen yerlerden birisi Kaleköy Limanı oluyor. Bu bölge deniz kenarında bulunan tek yerleşim yeri denilebilir. Temelde Kaleköy’e bağlı ancak kenarda kalması nedeni ile ayrı bir bölge gibi görülüyor. Bu liman çok eski yıllardan itibaren adanın en önemli bağlantısı konumunda bulunuyor.

Liman önceki dönemlerde büyük gemilerin demir atması için yapılmış ancak iskele çok derin yerde olmadığı için gemilerin çoğu o dönemlerde daha açık bölgelere demir atmış. Oradan ise kıyıya kadar sandallar ile yolcu taşımacılığı yapılıyormuş. Ardından Kuzu Limanı inşa edilmiş ve bu bölge artık ulaşım için kullanılmamış.

Günümüzde bu liman daha çok balıkçılar tarafından tercih ediliyor. Aynı zamanda yat ve tekneler de bu limanda dinlenmek için kısa süreli mola veriyor. Ziyaretiniz sırasında yine bu bölgeyi de gezebilirsiniz.

Özellikle yaz akşamları turistler tarafından Kaleköy Limanı çok fazla ziyaret ediliyor. Buraya gelen turistler sahil kenarında yer alan kordon boyunca yürüyüş yapıyor ve deniz havasının tadını çıkartıyor. Halka açık çay bahçelerinde zaman geçiren turistler burada bulunan hediyelik eşya dükkanlarından da oldukça alışveriş yapıyor. Küçük bir kasaba esintisine sahip olan bu bölgede muhteşem zaman geçirebilirsiniz. Burada bulunan dükkanları gezebilir ve uygun fiyatlar ile alışveriş yapabilirsiniz.

Bir zamanların Metropoliten Kilisesi olarak kayda geçen Aya Marina Kilisesi de Kaleköy Limanı’nda bulunuyor. Bu alan son yıllarda restore edilmiş ve şu an ki beyaz rengi ile oldukça dikkat çekiyor. Sempatik bir görünüme sahip olan bu kilise zamanında balıkçıların uğrak mekanıymış. Balıkçılar o dönemlerde sıkça burayı ziyaret eder ve Tanrı’nın kendilerini koruması ve onları bereketlendirmesi için dua ederlermiş.

Kaleköy’de Ne Yenir?

Kaleköy’e geldiğinizde mutlaka tatmanız gereken lezzetleri şöyle sıralayalım;

 • Damla sakızlı muhallebi
 • Tost
 • Patates kızartması
 • Kahve
 • Yöresel lezzetler

Burası kendine özgü bir yer ve burada sunum çok farklı şekilde yapılıyor. Tadacağınız her lezzete bayılacaksınız. Geziniz sırasında yöresel lezzetleri denemeyi sakın ihmal etmeyin.

Kaleköy’e Nasıl Gidilir?

Kaleköy’e Çanakkale Gökçeada’ya geldikten sonra aracınız ile dakikalar içerisinde ulaşabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki yol tarifini izlemeniz yeterli.

 • Gökçeada’ya ulaştıktan sonra İnönü Caddesi istikametinde ilerleyin.
 • Nadir Nadi Caddesi istikametinde Kuzeybatı yönüne doğru devam edin.
 • Yol boyunca dümdüz ilerleyin.
 • Kaleköy tabelasını görünce yol ayrımından girin.
 • Yol boyu devam edin.

Yolun bittiği yerde Kaleköy’e girmiş olacaksınız. Eğer özel araç yerine şehir içi ulaşımı tercih ederseniz yine Gökçeada’dan kalkan araçlar ile buraya yaklaşık 15 dakika içerisinde gelebilirsiniz.

Tanıtımı oku
 • MERKEZE UZAKLIK 4 km.
 • GEZİLECEK YERLER Aya Marina Kilisesi, Kastro, Kaleköy Limanı