Kaleköy (Kastro)
Gökçeada

Kaleköy (Kastro)

Kalenin eteklerine kurulmuş bir Rum köyü

Gökçeada

Kaleköy (Kastro)

Kalenin eteklerine kurulmuş bir Rum köyü

Tanıtım

Kaleköy eski adı ile Kastro, adını Cenevizlilerin yaptığı İskiter Kalesi’nden almıştır. Kaleköy ve Kaleköy limanı 1970 li yıllarda yapılmış olan Kuzu Limanından önce önemli bir fonksiyona sahip olmuştur.

Liman 1. Dünya Savaşı esnasında Fransız Donanma Komutanlığı tarafından düzenlenmiş ve kullanılmıştır.

Kaleköy adada dinlence ve eğlence mekânlarını bir arada bulundurmaktadır. Restoranlar, tavernalar, barların bulunduğu köyde balıkçı barınakları da bulmak mümkündür.

Kaleköy Gökçeada‘daki koruma altında bulunan ve sit alanı içerisindeki köylerden birisi olduğu için yeni yapılaşmalara izin verilmediği gibi onarım yapmak için de aslına uygun projelerinize onay almak zorundasınız.

Yıldız koyu bölümünde bulunan kale kalıntıları halen ayaktadır. Kalenin olduğu yer adadaki en iyi gün batımını seyredebileceğiniz mekânların başında gelir. Ege Denizi, Semadirek Adası, Kaleköy Limanı ve Çınarlı Ovasını neredeyse kuş bakışı bir görüntü ile seyretmeniz mümkündür.

Kaleköy her ne kadar eski bir Rum köyü olsa da, adadaki eski Rum köyü olup Rumların yaşamadığı tek köydür. Buna rağmen köy meydanında büyük çınarın yanında bulunan Aya Maria Kilisesi 2012 yılında onarılmıştır. Kilise işlevini sürdüremese de müze bulunmayan ada da müze gereksinimini sağlamaktadır.

Kaleköy, Rumlar için önem taşıyan Hz. İsa’nın doğum günü 6 Ocakta yapılan Denizden Haç Çıkartma Ayini’ne ev sahipliği yapmaktadır. Merkezde yapılan ayinin ardından kilise de ikinci bir ayin de Kaleköy de yapılır.

Gökçeada Mutfağı, deniz ürünleri açısından zengindir ve bu zenginliği lezzete dönüştürebileceğiniz yerlerin başında Kaleköy gelir. Adadaki yerleşimin iç bölgelerde olmasının tek istinası Kaleköy’dür. Deniz kıyısındaki tek yerleşim bölgesidir.

Limanda birçok balık lokantaları, çay bahçeleri bulabilirsiniz. Limanı aynı zamanda kendi yatları ile gezintiye çıkan ve adaya uğrayanlara ev sahipliği yapar.

Hareketli bir yer olan Kaleköy yine de Marmaris ve Bodrum daki gibi eğlence alanlarını ve türünü bulmanız mümkün değildir.