Eski Bademli (Gliki)
Gökçeada

Eski Bademli (Gliki)

Gökçeada

Eski Bademli (Gliki)

Tanıtım

En görkemli rum adalarından biri olan Gökçeada’da Eski Bademli adanın balkonu niteliğindendir. Karşıdan ada sularına öyle mağrur bir bakışı vardır ki siz biraz ürkersiniz sessizliğinden, heybetinden…

Koruma altında olan bu köyde hayat kış aylarında durma noktasındadır diyebiliriz. Sokaklarında adanın hayvanlarını görebilirsiniz, biraz çocuk sesi duysam deseniz de bulamazsınız. Çünkü oldukça ıssız bir alandır.

Eski Bademli, özellikle 1970’lerde artan Türkiye-Yunanistan gerginliği ve devamında yapılan Kıbrıs Barış Harekatı ve gelen mübadele yıllarında oldukça yalnız bırakılmış köylerden biri. Ancak son yıllarda geliştirilen diplomatik ilişkiler ile Rum nüfus giderek artmakta ve köyün eski neşeli ve yaşayan görünümü geri gelmeye başlamaktadır.

Eski Bademli Gökçeada’nın Neresinde?

Eski Bademli Gökçeada‘nın balkonu olarak görevlendirebileceğiniz bir tepede kurulmuştur. Yaya olarak gezebileceğiniz Eski Bademli köyünde neler bulmayacaksınız ki kendinize ait. Her şey size bambaşka bir şey hatırlatacak. Sessizliğinden dolayı tarihine küseceksiniz kimi zaman.  Kimi zaman içiniz sızlayacak anlatılan hikâyelere…

Ama en güzeli de inadına neşeli kalmayı başarmış birçok insanın mükemmel sohbetine nail olacaksınız. Böyle bir şerefe nail olduğunuz için iyi ki gelmişim bu adaya diyeceksiniz. Eski bademli denmesinin sebebini etrafında oluşan badem ağaçlarından aldığını öğrenecek ve bambaşka gözlerle yeniden farklı bir saha keşfediyormuş gibi hissedeceksiniz.

Bu köyde  sizi öyle şeyler bekliyor ki dediğimde çok şey ummayın. Bir tane kahvehane ki aynı zamanda burası muhtarlık binası, bir tane kilise odası ki misafirhane olarak kullanılır. Üzerinde 1903 yılına ait olan güneş saati bulunmaktadır.  Son zamanlara kadar kullanılan bu saat binanın yanı başında oluşan  dut ağacının büyümesi ve bu ağacın güneşi engellemesi sebebiyle fonksiyonunu  kaybetmiştir. Köyde yaklaşık 100 hane bulunmaktadır. Kış mevsiminde bu köyde nüfus 20-30 kişiyken yaz mevsiminde Yunanistan ve İstanbul’dan gelen konuklarla 150 kişiye kadar ulaşmaktadır.  Son dönemde eski evleri satın alıp restore eden bazı Rum ve İstanbulluların yerli ziyaretinden oldukça memnun görünen köy halkı daha çok insan gelmesini istemekte ve bu kültürü dünyanın keşfetmesini istemektedir.
Eski Bademli’de korunan ve anıt niteliğinde olan yaşlı bir çınar ağacı vardır hemen bunun yanında da kadınların önceden çamaşırlarını yıkamak için gittikleri bir çamaşırhane yer almaktadır. Öyle ki her çamaşırhanenin hemen dibinde bir çınar ağacı olma geleneği burada da bozulmamıştır ki burada kadınların ve çamaşırı taşıyan kişilerin dinlendiğine dair bir rivayet dolaşır köyde.

Eski Bademli için Tavsiyeler

Adaya kendi aracınızla gelecekseniz Eski Bademli’den heryere ulaşımınız oldukça rahat ve kolay olacaktır. Eski Bademli Gökçeada’nın gözde merkezi Kaleköy limanı ile merkez arasında yer alıyor. Hayli dik bir yokuş ile ulaşılan Eski Bademli köyünde konaklamak birkaç butik otel, otel ve pansiyon bulunuyor. Ayrıca eski Rum köylerinin yaşayan noktalarından biri olan köy kahveleri de tekrar açılmaya başlamış durumda. Eski Bademli’deki bu kahvelerde dibek kahvesi veya buz gibi bir limonata içmeden ve Eski Bademli’ye çıkmışken Gökhan’ın Bal Çiftliği’nde balın ve arının hayatına dokunmadan dönmek olmaz.

Ancak hemen hatırlatalım siz bir yavaş yaşam kenti olan Gökçeada’dasınız, lütfen yavaşlayın.

Tanıtımı oku