Gökçemadam Sanatevi

İş Bankası Sokağı, Alaylı Market Karşısı(1)

Tel: 0 541 390 19 75

  • Sanatevi

DSC_7158
DSC_7157
DSC_7155
DSC_7151
DSC_7147
DSC_7142
DSC_7136
DSC_7131
DSC_7005
DSC_7002
DSC_6992
DSC_6991
DSC_6990
DSC_6989
DSC_6986
DSC_6984
DSC_6970
DSC_6969
DSC_6968
DSC_6967
DSC_6957
DSC_6955
DSC_6950
DSC_6931
DSC_6930
DSC_6909
DSC_6907
DSC_6905
DSC_6904
DSC_6902
DSC_6901
DSC_6898
DSC_6893

Açıklama

Gökçeada’nın ortasında, sade ve sıradan bir kafe olmanın çok daha ötesine geçmiş yaşayan bir mekan düşünün. Kahvaltılarınız, yemekleriniz, salatalarınız hatta alabileceğiniz hediyelik eşyalar dahi adada bulunan doğal malzemelerle üretilmiş. GökçeMadam Sanatevi, İstanbul’dan birkaç yıl önce adaya yerleşen Gülay ile Cemil’in ortaya çıkardığı harika bir ortam sunuyor sizlere. 2017 yılında dünyaya gözlerini açan GökçeMadam Sanatevi & Cafe’nin ilk halinden bugünlerine gelişinde, her köşesinde emeği olan Cemil ve Gülay’ın yaşam alanlarına ortak oluyorsunuz bir anda. Merkezdeki İşbankası sokağından ilerlediğinizde yolun sonunda ilk gözünüze çarpan yer dersek yanlış olmaz. Dekorasyonu, renk uyumu ve evet, ben burada rahat ve keyifli bir kahve içebilirim dedirten ortam.

İki bölümden oluşan GökçeMadam’da Gülay’ın adadan topladığı doğal taş, deniz kabukları ve ahşap malzemelerle ürettiği adaya ve tamamen GökçeMadam’a ait hediyelik ve dekoratif eşyalar ile birlikte kahvaltısı, oğlağı, sütlü tatlıları veya ev üretimi içecekleri ile kafe bölümü karşılıyor sizleri. Ege ve Akdeniz sahillerini bir dönem kasıp kavuran ve artık baygınlık veren kafe konseptlerini bir kenara bırakıp tamamen rahat bir ortamda dinlenmek, gerçekten keyifli birşeyler yapmak istiyorsanız GökçeMadam’a mutlaka uğramalısınız.

“Bir kafe size neleri sunabilir ki!” Demeyin…

Küçük bir atölyede üretilen el emeği ürünlerini iki yıldır Kaleköy’deki standlarında sergileyen Gülay, daha büyük bir alanda ürettiklerini sergilemek isteyince Cemil de ona katılıp uzun yıllar Ege ve Akdeniz mutfağında kazandığı tecrübelerini ve hünerlerini sergilemek için yola çıkmışlar. Küçük ve kullanılmayan bir dükkanı çekip çevirerek GökçeMadam’ı oluşturan ikili, en küçük ayrıntılara dahi dikkat ediyor. Kafe bölümünde oturup buz gibi bir limonatayı yudumlarken her saniye gözünüz farklı bir ayrıntıya takılıyor. Bulunduğunuz kafenin Gökçeada’ya ait olduğunu hissedebiliyorsunuz, Gökçeada ile özdeşleşen ve adada hiç yabancılık çekmediğiniz bir mekan oluyor GökçeMadam Sanatevi.

Kendi bahçelerindeki küçük meyve kasalarında kendi dev tarlalarını kurabilmişler, kendi domateslerini, biber, dereotu, nane ve maydanozlarını üretiyor, yemek ve içeceklerinde tamamen doğal bu ürünleri kullanıyorlar.

Beyaz ekmek ile vedalaşın!

GökçeMadam’ın size sunduğu en özel lezzetlerin başında doğal kahvaltı ve oğlak tandır geliyor. Adanın pek çok noktasında duyabileceğiniz ancak karşılığı pek olmayan doğallık, Cemil’in tüm seçiciliği ile ortaya çıkardığı kahvaltıda kendini buluyor. Kahvaltıda sunulan domates, salatalık, yumurta, peynir, zeytin ve yeşilliklerin tamamı Gökçeada üretimi ve doğal ortamında elde edilen ürünlerden oluşuyor. Ballar ise Gökçeada’da organik sertifikasyonu ile üretim yapan TİMO ile Gökhan’ın Bal Çiftliği’nden geliyor. Tüm ürünler üzerinde oldukça titiz bir araştırma ve seçim yapan Cemil’in en çok önem verdiği konu ise sunduğu kahvaltıda sadece ekşi mayalı ekmek servis ediyor olması. Beyaz ekmeği kesinlikle sunmayacağım diyor ve ekliyor; isteyen yanında beyaz ekmek getirebilir ama ben sadece ekşi mayalı ekmek veriyorum.

Gökçeada’nın son yıllarda giderek ilgi duyulmaya başlayan lezzeti oğlak çevirme ise en az 1 gün önceden sipariş vermeniz halinde GökçeMadam’da tadına bakabileceğiniz lezzetler arasında. Kahvaltı ve kırmızı et deneyiminin yanında menüde bulunan sütlü tatlıları ve diğer alternatif yemekleri de ıskalamayın hele ki karadut suyu ve limonatayı, bizden söylemesi.

 

 


İnceleme

İnceleme Yap
1 İnceleme
  • Lokasyon
  • Mekan
  • Fiyat
  • Kalite

avatar - Jun, 29, 2017 -

Aysel Doğuel

Gökçeada'nın son yıllarda canlanan en güzel sokağında, hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar keyifli ve güzel bir mekan.