Avlu İmroz Meyhane

Fatih Mahallesi, 17760 Gökçeada/Çanakkale, Türkiye(1)

Tel: 0 542 312 37 82

  • Bar & Meyhane


Açıklama

Gökçeada’nın 2012’de açılan meyhanesi Avlu İmroz, merkezdeki İş Bankası sokağında yer alan taş mimariye sahip bir dükkanın avlusunda bulunuyor. Taş duvarların arasındaki küçük masalarda büyük dostlarla hoş bir sohbet edebileceğiniz kaliteli mekanlardan biri, bu anlamda da Gökçeada içinde fark yaratan tek yer diyebiliriz. Burada herşey o kadar keyifli ki zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz.

Avlu İmroz Meyhanesinde Keyifli Anlar

Gökçeada’nın en kaliteli meyhanelerinden olan Avlu İmroz genel olarak deniz ürünleri ve mezeleri bulabileceğiniz, 14:00 ile 24:00 arasında açık olan eski tarz bir meyhane. Deniz ürünlerinin en iyi örneklerini yemek isterseniz Avlu İmroz Meyhanesini tercih edebilirsiniz. Burada Ege mutfağının da en lezzetli çeşitlerini bulabilirsiniz. Geleneksel tarz Ege meyhanesi olarak Avlu İmroz’da özellikle ahtapotun tadına bakmanızı öneririz. Sofra kültüründen; içkisine, mezesinden, balık ürünlerine kadar, burada Ege’yi yaşayabilirsiniz. Gökçeada meyhaneleri arasında farklı bir yerde olan Avlu İmroz, pek çok insanın beğenisini kazanmış olan mekanlardan sadece biri. Küçük ve sevimli olan bir mekanda oturup içkinizi yudumlamak isterseniz, burası sizler için ideal olacaktır. Deniz ürünü çeşitliliği adada bulunduğunuz sezona göre değişmekle birlikte çok zengin bir çeşit sunulmuyor olsa da tattığınız lezzetler gerçekten tatminkar.  Deniz ürünleri ise sadece balıkla sınırlı değildir. Buranın önerilen ahtapot ızgarasının da mutlaka tadına bakmalısınız. Avlu meyhane bunun yanında, kavurma ve pirzola lezzetleri de sunuyor. Yani balığı sevmeyenler için de, başka alternatifler sunuyor. Dostlarınızla birlikte akşamları burada toplanabilir ve çok keyifli saatler yaşayabilirsiniz.


İnceleme

İnceleme Yap
1 İnceleme
  • Lokasyon
  • Mekan
  • Fiyat
  • Kalite

avatar - Apr, 21, 2017 -

Levent Taviloğlu

Gökçeada'ya gelmeden önce böyle bir mekanla karşılaşabileceğimi sanmıyordum. Nezih, kaliteli ve ne istediği ile ne verebileceği arasındaki dengeyi bilen bir işletme. Ege mutfağını ve mezelerini yanında bir de ahtapot ile denemelisiniz.