Yakın zamana kadar gözetleme noktası olarak kullanılan Tepeköy, volkanik bir bölge olan Aya Dimitri Tepesi’nin eteklerine kurulmuş eski bir Rum köyü. Kış nüfusu mübadeleden sonra azalmış olsa da yaz aylarında artan köy nüfusu ve özellikle Meryem Ana Şenlikleri’nin bu köyün hemen yakınındaki çınar altı mevkiinde düzenlenmesi ile oldukça kalabalıklaşır.

Rumca adıyla Agridia olarak bilinen Tepeköy, şarapçılığın ve peynir imalatının en önemli noktalarından birisidir. Küçük bir köy olan Tepeköy, yüksekte yer alması nedeniyle dar sokaklara sahip olan ve tamamı taş evlerden oluşan şirin bir Rum köyü.Ağustos ayı içerisinde düzenlenen Meryem Ana Şenlikleri kapsamında düzenlenen akşam yemeklerinden biri mutlaka Tepeköy’de yenir. Yöresel müzikler ve ada şarapları eşliğinde edilen kardeşlik dansları da Tepeköy’ün kış aylarındaki yalnızlığını siler atar.

Tepeköy Çınaraltı (İspilya)

Tepeköy’ün hemen yakınında bulunan 600 yıllık çınar ağacının çevresi bugün hala mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Rumca adıyla İspilya olarak bilinen bölgede 2013 yılına kadar kullanılmış eski bir gözetleme karakolu da bulunmaktaydı, 2013 yılında alınan kararla tamamen yıkılan karakolun ardından mükemmel bir manzaraya sahip güzel bir piknik alanı oluştu. Mangal keyfini sürmek ve Semadirek adasını yakından görmek isterseniz mükemmel bir manzaraya sahip olduğunu söylememiz gerekli.

Tepeköy’ün en önemli isimlerinden biri olan Yorgo Zarbozan, yıllar öncesinde göç ettiği İstanbul’dan tekrar adaya ve köyüne dönüşünde güzel bir taverna açmaya karar vermiş. Barba Yorgo ismiyle misafirlerini ağırlayan Yorgo Zarbozan, kendine ait üzüm bağlarından elde ettiği kabarnet ağırlıklı üzümlerinden elde ettiği şarapları da yine kendi mekanında misafirlerine sunuyor. Gökçeada’ya özgü lezzetleri tatmak isterseniz doğru adreste olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır, lütfen tüm alanları doğru şekilde doldurunuz.