Kış Mevsiminde Gökçeada

Yaz aylarında ne kadar canlı, bahar aylarında ne kadar yaşanabilirse kış aylarında da bir o kadar yalnız ve sessizleşiyor Gökçeada. Kafasını dinlemek isteyenler için belki de dünyanın en önemli noktası oluveriyor adeta. Size eşlik eden rüzgarın çıkardığı ıslıkla beraber sizi kendinize getirecek oldukça etkili soğuğunu da unutmamak gerek.

Kış aylarında yıl boyunca kesilmeyen rüzgar şiddetini daha da arttırdığı için Kabatepe-Gökçeada arasında düzenlenen feribot seferlerinde aksamalar oluşabiliyor. Yaz aylarında yoğunluğa bağlı olarak saatsiz düzenlenen feribot seferleri, kış aylarında günde 3 karşılıklı sefere kadar düşürülüyor. Adanın genelinde kış aylarında hayatı daha fazla olumsuz etkileyen rüzgar Lodos, kış aylarında oluşan şiddetli lodos fırtınaları adadaki yaşamı ve Gökçeada ulaşımını etkiliyor öyle ki karasal hatla deniz altından anakaraya ulaşan elektrik kabloları dahi kopabiliyor.

Durun Korkmayın, Burası Gökçeada!

Kış mevsiminde Gökçeada, adalıların deyimiyle kendilerine kalan bir cennet. Yaz boyunca çalışan adalılar, aslında adanın keyfini kışın sürüyorlar denebilir. Yine de adada kış aylarında açık olan çok az mekan bulunuyor. Bu nedenle kış boyunca adadaki sosyal yaşantı sıfıra yakın denebilir. Adanın kış mevsimini seven de var nefret ederek adadan hemen kaçmak isteyen de. Aslında bir ada sendromundan bahsediyor olabiliriz, ilk bakış ilk nefes gibi ne kadar etkilenirseniz onun esiri oluyorsunuz Gökçeada’ya karşı.

Kış aylarında tüm koylar sizin, dilediğinizce gezebilir kimsenin olmadığı farklı yerlere doğa yürüyüşü düzenleyebilir veya adada kış aylarında da devam edebilen ışık oyunlarından faydalanıp güzel fotoğraflar çıkarabilirsiniz.

Balık tutmak isteyenler için kış mevsiminde balıkların akın güzergahında yer alan Gökçeada, bu anlamda olta balıkçılığı yapanlara da güzel sürprizler yapabiliyor. Adada rüzgar nereden eserse essin mutlaka rahat balık tutabileceğiniz bir koy bulabiliyorsunuz. Adanın kıyılarından yıl boyunca çok çeşitli balık tutulabiliyor, sinarit, levrek, kofana, çipura, melanur, mercan ve eşkina gibi pek çok türü Gökçeada kıyılarından yakalayabiliyorsunuz.

Kar da Yağabilir, Dolu da ama Güneş de Açabilir!

Evet yanlış okumadınız, bir anda tüm iklimleri bir arada yaşayabileceğiniz bu şirin Kuzey Ege adasında bütün doğa olaylarını görebilir ve şaşırtıcı şekilde tamamından etkilenebilirsiniz. Kış aylarının sonuna doğru yumuşayan hava ve baharın gelişi ile birlikte özellikle Kaleköy’den günbatımı manzarasını kaçırmamanızı öneririz. Adanın yapayalnız ve size kaldığı bu tarihlerde baharın gelmesiyle daha ılıman bir iklime dönen Gökçeada’daki günbatımının en güzel izlendiği aylardır bahar ayları.

Eğer şehrin gürültüsünden, kalabalıklardan, hep bir yere yetişme derdinden uzaklaşmak, bu hayat benim istediğim saatte istediğim gibi miskinlik yapmalıyım, ohh be hayat bu demek istiyorsanız aslında kış ayları için en uygun kaçış yerlerinden biri Gökçeada.

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır, lütfen tüm alanları doğru şekilde doldurunuz.