Kaleköy Gökçeada

Kaleköy (Kastro)

Gökçeada’nın yaz aylarındaki en hareketli bölgelerinden biri olan Kaleköy, adını Cenevizliler’in yaptığı İskiter Kalesi’nden almaktadır. Eski adıyla Kastro olarak bilinen köy, mübadele yıllarında kadar Rum nüfusunun ağırlıklı olarak yaşadığı ve kalenin kurulduğu tepenin eteklerine yapılmış taş evlerden oluşuyor.

Kalenin yamacında bulunan ve antik bir limanın da bulunduğu alana ise aşağı Kaleköy deniyor. Aşağı Kaleköy’deki antik liman, günümüzde yapılan büyük mendirek inşaatı sırasında maalesef beton altında kalmış. Adayı daha önceki dönemde ziyaret edenler ve limanın önceki halini bilen adalılar bu durumdan rahatsız olsalar da Kaleköy Limanı, halen adanın en önemli cazibe merkezlerinin başında geliyor. Adanın en iyi balık restoranları ve çay bahçeleri bu liman içerisinde bulunuyor.

Kaleköy Limanı, 1970’lere kadar adanın ulaşımının sağlanmasında büyük öneme sahipken 1970 sonrasında adanın daha batı kesimlerine Kuzu Limanı’nın yapılmasıyla ulaşımdaki eski önemini yitirmiş durumda.

Gökçeada tarihi açısından Kaleköy’deki antik liman olduğu kadar bugün kalıntılarıyla ayakta kalan İskiter Kalesi de oldukça önemli bir tarihi yapıdır. Cenevizliler’den kalma İskiter Kalesi’nin kalıntıları bugün halen ayakta duruyor olmasına rağmen koruma amaçlı çalışmalar yapılmadığı için kalan son kalıntılar da yıkılmaya yüz tutmuş durumda bulunuyor. Kaleköy, bütünüyle sit arazisi olarak kabul edildiği için köy içerisinde yeni yapılaşma kesinlikle yasaklanmış durumda, var olan eski yıkıntılarda ise restorasyonun kesin olarak aslına uygun bir şekilde projelendirilmesi ve gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Kaleköy, bir Rum köyü olmasına rağmen bugün hiç Rum nüfusun olmadığı tek Rum köyü konumunda. Neredeyse tamamen terkedilen Dereköy, kış aylarında 8-10 nüfusa kadar düşen Tepeköy’de dahi Rumlar köylerini terk etmemişler. Kaleköy’de Rumlar’dan kalan Aya Maria Kilisesi, bugün aktif olarak ibadet amacıyla kullanılmıyor olsa da 2012 yılında onarılarak müze olarak kullanılmaya başlanmış.

Kaleköy Limanı, 6 Ocak tarihinde Hz. İsa’nın doğum gününde Rumlar’a ait Denizden Haç Çıkartma Ayini’ne ev sahipliği yapar. Merkezdeki büyük kilisede yapılan ayinin ardından bir ayin de Kaleköy’de gerçekleştirilir.

3 yorum

 1. avatar
  Posted by Cihat Arman| Ocak 5, 2017 |Cevapla

  Yıllardır Gökçeada’ya geliyorum. Güzel bir anlatım olmuş, ilerleyen dönemde de sıkça güncellenirse güzel bir çalışma olacağını düşünüyorum. Başarılar

 2. avatar
  Posted by kaleköylü| Ocak 5, 2017 |Cevapla

  Bir Kaleköylü olarak az bile yazılmış diyebilirim.

 3. avatar
  Posted by Cemre| Ocak 5, 2017 |Cevapla

  Gökçeada’yı merak ediyorum ve her sene gelmek istiyorum. Bulabildiğim ilk fırsatta adaya geleceğim ve Kaleköy’ü özellikle ziyaret edeceğim.

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır, lütfen tüm alanları doğru şekilde doldurunuz.