Gökçeada Nasıl Gidilir?

Gökçeada’ya Nasıl Gidilir?

Gökçeada’ya Nasıl Gidilir?

Yakın geçmişe kadar ulaşım açısından türlü zorluklarla karşılaşılan Gökçeada, özellikle 2000’li yılların başlarından itibaren ulaşım sorununa deniz ve havayolları taşımacılığında yenilikler getirerek çözüm üretmeye çalışıyor. Son dönemdeki yeniliklerle Gökçeada tarihi boyunca yaşadığı ulaşım sıkıntısını artık geride bırakıyor.

Anakaraya olan uzaklığı ve açık bir denizin ortasında bulunması nedeniyle özellikle kış aylarında artan lodos ve poyraz fırtınaları nedeniyle feribot seferlerinde aksama yaşanan Gökçeada’ya Gelibolu yarımadasındaki Kabatepe Limanı’ndan kalkan feribotlarla ulaşabiliyorsunuz.

KABATEPE-GÖKÇEADA FERİBOT SEFERLERİ

Gökçeada-Kabatepe Feribot seferlerini düzenleyen GESTAŞ firması, yaz aylarında turizm sektörünün canlanmasıyla birlikte karşılıklı sefer sayılarını arttırıyor, öyle ki çok yoğun ilginin olduğu günlerde feribotlar saatsiz olarak çalışıyor. Kış aylarında ise feribot seferleri günde 3-4 sefere kadar düşürülüyor. Bu açıdan kış aylarında adada kalmak biraz mahrumiyet yaratıyor olsa da bu adanın kışını da görmenizi tavsiye ediyoruz.

GÖKÇEADA HAVAYOLU ULAŞIMI

Gökçeada’ya havayolu aracılığı ile ulaşmak isteyenler için adada bir adet sivil havalimanı bulunuyor. Son 3 yıldır sefer düzenlenmeyen havalimanında, 3 yıl öncesine kadar haftada 2-3 kez Gökçeada-Sabiha Gökçen Havalimanları arasında uçak seferleri düzenleniyordu. Yeni yıl ile birlikte Gökçeada Belediyesi’nin bu konuda sivil havacılık firmaları ile görüşerek bu sorunu ortadan kaldırması bekleniyor.

ADA İÇİ ULAŞIM

Gökçeada, kitaplarda geçen Türkiye’nin en büyük adası ünvanını hak ediyor. Gerçekten oldukça büyük bir adada olduğunuzu ancak gezmeye başlayınca anlıyorsunuz. Adanın içerisinde 3 adet baraj ve 1 adet doğal tuz gölü bulunuyor. Ayrıca bir de şelale var.

Adaya gelecekler için hemen bir de not düşelim, aracınız varsa mutlaka Gökçeada’ya geçirmelisiniz. Aksi takdirde adanın her noktasına toplu taşıma hizmeti verilmediği için çoğu yere özel taksiler aracılığı ile ulaşmak zorunda kalabilirsiniz. Bunun dışında ada içerisinde Merkez ile Kaleköy, Zeytinliköy ve Uğurlu Köyleri arasında belediyeye ait otobüs seferleri tarifeli olarak düzenleniyor.

Adadaki yerleşim yerleri birbirinden uzak ve dağınık olarak konumlanmış, bu nedenle Gökçeada’ya gelmeden hemen önce mutlaka bir adet Gökçeada haritası edinip gezmek istediğiniz yerler arasında bir gezi planı hazırlamalısınız.

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır, lütfen tüm alanları doğru şekilde doldurunuz.