kaleköypanaroma

Tarihi boyunca cezbedici güzellikleriyle pek çok kültüre ev sahipliği yapmış İmroz, coğrafi konumu ile olduğu kadar doğal güzellikleriyle de dikkati çekiyor. 1974 sonrası bugünkü adını alan İmroz yani Gökçeada, kendine has coğrafik oluşumlara sahip olmakla birlikte pek çok bakir koya da sahip. Ada denilince zihninizde oluşan küçük ve şirin bir kasaba algısının aksine içinde 3 baraj göleti, 3 kale, 1 tuz gölü ve 1 de şelale barındıran Gökçeada, oldukça büyük bir yüz ölçümüne sahip.

Gökçeada, tüm bu doğal zenginlikleriyle  stres yüklü şehir yaşantısının arasında Ege Denizi’nde yer alan ütopik bir ada dersek yanlış söylemiş olmayız. Adaya gelince görülmesi gereken güzellikleri sizler için derledik.

1- Peynir Kayalıkları

Gökçeada peynir kayalıkları

Volkanik bir bölgede yer alan Gökçeada’nın hiç kesilmeyen rüzgarı ve kış aylarındaki sert dalgalarla şekillenen kayaların görünümü peyniri andırıyor. Gördüğünüzde bir kayanın insan eliyle bugünün teknolojisi ile bile bu şekle sokulamayacağını düşünebilirsiniz ancak bu kayalar tamamen doğanın etkisi ile bu şekle bürünmüş. Yalnızca tekne ile ulaşabileceğiniz Kaşkaval Burnu’ndaki peynir kayalıkları, Gökçeada’nın onlarca doğal oluşumundan sadece biri.

2- Marmaros Şelalesi

Gökçeada Marmaros Şelalesi

Gökçeada’nın mübadele yıllarında terk edilen köylerinden biri olan Dereköy‘ün hemen çıkışındaki yol ayrımından gidilen Marmaros, adanın en güzel yerlerinden biri. Gür ormanlara sahip Marmaros’ta mükemmel bir koy sizi bekliyor. Ayrıca koya gidilen yolda bir de şelale bulunuyor ki Gökçeada’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri, yaz aylarında suyu biraz azalıyor olsa da görülmeye değer. Doğa yürüyüşü tutkunları için mükemmel bir adres diyebiliriz.

3- Gizli Liman

Gizli Liman – Gökçeada Uğurlu Köyü

Adanın en batı ucunda yer alan Uğurlu köyü plajının hemen arkasında kayalıkların içine gizlenen bir koy Gizli Liman. Adanın tüm kıyılarında yer alan değişik yer şekillerini burada da rahatlıkla görebiliyorsunuz. Gizli Liman, adanın en bakir koylarından biri ve en çok bilinenlerin başında geliyor. Gerek Uğurlu köyü plajı gerekse hemen yanındaki Gizli Liman’da denizin tadını çıkarmak oldukça keyifli.

4- Yıldız Koy Sualtı Milli Parkı

Gökçeada Yıldız Koyu

Türkiye’nin ilk sualtı milli parkı olan Yıldız Koy, Gökçeada’nın cazibe merkezi olan Kaleköy’ün hemen arkasında yer alıyor. Özellikle ayın gökyüzünde görünmediği yaz gecelerinde hiç ışık almayan bu koyda gökyüzünde beliren milyonlarca yıldızı seyretmek büyük keyif. Yıldız Koyu, milli park özelliği taşıması nedeniyle avlanmaya kapalı tutuluyor, ancak yaz aylarında bu koya kurulan iskeleden veya koyu çevreleyen kayalardan denize girebilirsiniz. Yıldız koyuna gelirken sualtını daha net görmek için gözlüklerinizi yanınızda bulundurmayı unutmayın. Bu koyda kamp yapmak için Yıldız Koy Arkadia‘yı inceleyebilirsiniz.

5- Kaleköy’de Gün Batımı

Yukarı Kaleköy Gökçeada

Gökçeada’nın hem yaz hem de kış aylarındaki en hareketli yeri olan Kaleköy, Cenevizliler’den kalan kalesiyle olduğu kadar çevreye hakim bir tepede yer almasıyla da gün batımının en güzel izlendiği noktalardan biri. Özellikle bahar ve yaz aylarında Gökçeada’ya gelmişseniz bir akşamınızı burada gün batımı izlemeye ayırmalısınız.

6- Tuz Gölü

Gökçeada Tuz Gölü

Aydıncık/Kefaloz bölgesinde yer alan Tuz Gölü, yaz aylarında kuşların göç yollarında yer alması nedeniyle pek çok değişik kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Özellikle pembe tüyleri ve ilginç görünümleriyle dikkat çeken flamingolar her yıl pek çok kuş fotografçısının ilgisini çekiyor. Yaz aylarında kurumaya başlayan Tuz Gölü’nde bulunan simsiyah çamurun şifalı olduğu iddia ediliyor olsa da bugün ispatlanmış bir çalışma bulunmuyor. Denizin buharlaşarak karada tekrar yoğunlaşması ile oluşan bir lagün olan Tuz Gölü Gökçeada‘nın görülmeye değer en doğal noktalarından biri.

 

Gökçeada’da neler yapılır, gezilecek yerler, plajlar ve koylar hakkında daha detaylı bilgilere sizin için hazırladığımız Gökçeada Gezi Rehberi‘nden ulaşabilirsiniz.

4 yorum

 1. Posted by Umur D| Nisan 5, 2017 |Cevapla

  Peynir kayalılarını öğrendiğim iyi oldu:) Daha önce görmemiştim artık listemde burası da. Teşekkürler 😊

  • avatar
   Posted by admin| Nisan 5, 2017 |Cevapla

   Biz teşekkür ederiz, dilerseniz yürüyerek de uzunca bir yoldan sonra patikalarla gidebiliyorsunuz ancak yolu bilen biri ile gitmenizde fayda var.

 2. avatar
  Posted by Sinan Uğur| Ağustos 14, 2017 |Cevapla

  Zeytinli Köyü’nü de görmeden Gökçeada’yı terketmeyin derim. Özellikle de Dibek kahvesi içmenizi tavsiye ederim.

 3. avatar
  Posted by Hatice bulut| Ağustos 16, 2017 |Cevapla

  Evet madamın dibek kahvesi ve sakız muhallebi yemeden gezi tamamlanmış olmaz. Ve marmaros da bir gece mutlaka kamp yapın muhtesem bir duygu açık havada uyumak

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır, lütfen tüm alanları doğru şekilde doldurunuz.