Gökçeada’da Ne Yenir?

Gökçeada’ya gelmek isteyenler ama bu tatilden iyi şekilde yararlanmak isteyen kişiler, bölgenin neyinin meşhur olduğunu öğrenmek isteyebilirler. Gökçeada’nın neyi meşhur sorusuna ise çok sayıda cevap vermek mümkün olacaktır. Sizlerinde yolu bir gün Gökçeada’ya düşerse mutlaka bunları yemeye bakmalısınız. Çünkü bunlar oldukça özel tatlar arasında sayılan şeyler arasında sayılıyor.

Dibek Kahvesi:

Gökçeada denilince akla gelen ilk şeylerden biride Dibek kahvesi oluyor. Onu bu kadar ünlü yapan şey ise tabi ki aromasıdır. Onun bu eşsiz olan aromasının sırrı ise, kahvenin kavrulma tekniğinin farklılığıdır. Gökçeadalılar bu kahveyi geçmişten itibaren oluşturduğu özel bir teknikle kavurmaya bırakırlar. Daha sonra ise bakır cezvede pişirmeye alırlar. Kahvenin tadı diğer kahveleri aratmayacak türdendir. Sizlerde Gökçeada’ya gelirseniz, dibek kahvesinin tadına bakmadan gitmemelisiniz.

Bademli Kurabiye:

Gökçeada’nın diğer ünlü olan yiyeceklerinden biri bademli kurabiyedir. Onu ünlü yapan şey ise, diğer kurabiyelerden ayıran lezzetidir. En kaliteli malzemelerden yapılan bu kurabiye, ustasından yendiği zaman ortaya nefis bir leziz çıkıyor. Gökçeada’ya özgü tatlar arasında olan bu bademli kurabiyeye adaya her gidene tavsiye ediliyor.

Sakızlı Muhallebi:

Gökçeada’nın meşhur tatlıları arasında sakızlı muhallebi tatlısı da var. Bu tatlıyı yapan çok özel yerler var. Buralara uğramanız ve tatlıyı buradan yemeniz öneriliyor. Özellikle sakızlı muhallebiyi dibek kahvesiyle birlikte içmeniz tavsiye edilen diğer şeyler arasındadır. Böylelikle çok eşsiz bir tat yakalayabilirsiniz.

Ada Reçelleri:

Tadına bakmanız gereken diğer lezzetlerden biride ada reçelleridir. Bu reçeller ise bildiğiniz reçellere pek benzemiyor. Oldukça taze meyvelerle birlikte katkısız şekilde yapılan reçellerdendir. Ada reçellerinin tadına bakan ise bu lezzetlerden bir daha vazgeçemiyor. Diğer reçeller ise bu kişilere yavan gelmeye başlıyor.

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır, lütfen tüm alanları doğru şekilde doldurunuz.