Zeytinliköy (Aya Todori)

Gökçeada‘nın merkezine yalnızca 3 kilometrelik mesafede bulunan eski bir Rum köyü olan Zeytinliköy, Rum köyleri içerisinde mübadele sonrası ayakta kalmayı başaran en önemli köy belki de. Bu yönüyle de yaz kış adada en fazla Rum nüfusunun bulunduğu köy olan Zeytinliköy, yıllar süren mübadele sonrası süreçle birlikte son yıllarda tekrar canlanmaya başladı. Özellikle yaz aylarında ve Meryem Ana Şenlikleri ile Paskalya Bayramı’nda oldukça canlanan Zeytinliköy’de köyün eski adını taşıyan Aya Todori İlkokulu, 2015 yılında restore edilerek tekrar eğitim öğretime başlamıştır.

40 Yıllık Bir Hatır; Dibek Kahvesi

Yaklaşık 6-7 kuşaktır Rumlar tarafından sürdürülen dibek kahvesi kültürü, son yıllarda turistlerin adaya ziyareti sırasında keşfedilen ve Zeytinliköy’deki kahvelerde içebileceğiniz mükemmel bir lezzet. Dibekte elle dövülerek yapılan kahve, odun ateşinde bakır cezvelerde pişirildiğinde damakta enfes bir tat bırakıyor. Damla sakızlı kahve olur mu demeyin, zira Zeytinliköy’de damla sakızlı dibek kahvesinin tadına mutlaka bakmalısınız, bu geleneksel lezzeti unutamayacaksınız.

Geçtiğimiz 3-4 yıla kadar köyün ortasında bulunan 2-3 kahvede servis edilen kahveler, bugün sayıları giderek artan daha modern kahvehanelerde sunuluyor. Zeytinliköy’de tadına bakabileceğiniz tek şey dibek kahvesi değil elbette, damla sakızlı muhallebi, sütlaç ve diğer sütlü tatlıları da deneyebilirsiniz.

Zeytinliköy Otelleri

Zeydali Hotel

3415

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır, lütfen tüm alanları doğru şekilde doldurunuz.