remove_red_eye 352
favorite_border 0
share

Gökçeada Yemekleri Nelerdir?

Her yörenin, ilin, adanın aklınıza gelebilecek her özel yerin kendine göre belli başlı yemekleri ve belli başlı kültürleri vardır. Gökçeada yemekleri en az pek çok ünlü olan şeyi kadar bilinen ve sırf Gökçeada’ya tatil yapmak için değil de Gökçeada yemeklerinden yemek içinde gelen kişiler mevcuttur. Hem Türk mutfağı hem de Yunan mutfağının yörelerini taşıyan Gökçeada da her yiyeceğin organik olduğunu unutmayınız. Organik bahçelerde bulunan domatesler, salatalıklar kahvaltılık ürünler Gökçeada tarlarında kendi yetişirken onları yiyecek kişilerde en organik şeylerden tadabilmektir.

Organik tarımın yapılmış olduğu Gökçeada’da yapacağınız kahvaltının tadı bambaşkadır. Adanın kekikleriyle süslenen peynirler, doğal zeytinler ve ev yapımı reçeller ve kahvaltıda taze taze kızartılan sıcak ekmekler ile Gökçeada’da yapacağınız kahvaltıyı hayatınız boyunca unutamayacaksınız. Gökçeada mutfağı sadece kahvaltı ile durabileceğiniz bir yer olmamak ile birlikte mutfağında nefis zeytinyağlılar, deniz ürünleri ve kırmızı et ve ot yemekleri geniş yer tutmaktadır. Zeytinyağlı yemeklerden tatmadan geri dönmemenizi önereceğimiz gibi balık yemeklerini özellikle de kılıç balığını yemeden Gökçeada’dan ayrılmamanız gerekmektedir. Mevsimine göre yiyebileceğiniz en taze balıklar ile rakı keyfinizi yapabileceğinizi unutmamak ile birlikte kalamar, karides, ahtapot ve yengeç olarak en çok tercih edilen deniz ürünlerinden bir tanesidir. Balık ve rakı ziyaretinizden sonra Şelale tatlısını da yiyerek menünüze ziyafet katabilirsiniz.

Özgün Yemekleri ile Ziyafet Sizin Olsun

Gökçeada’nın Türk yemekleri olduğu kadar Rum yemekleri de meşhur olmaktadır. Cicirya adı verilen Rum pizzası, vişinada ve kuşburnu kurabiyesi, kurkuti sakızlı muhallebi Gökçeada’da bulabileceğiniz yöresel lezzetlerden bir tanesidir. Ada’ya özgü olan Efibadem’i ile de damak tadınızı zenginleştirmeden dönmeyiniz. Tüm Gökçeada’yı gezdikten sonra meşhru dibek kahvesini içerek tüm yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Yorum Bırakın

message
email
person