Gökçeada‘da Ne Yenir?

Gökçeada Rum köyleri ve doğal güzellikleriyle adaya uğrayan herkes için farklı tatları ve keyifleri bünyesinde barındırıyor. Adanın tüm güzelliklerinin yanında iştah açıcı Ege ve deniz lezzetlerinin de adada olmaması elbette beklenemez. Gökçeada, denizden babam çıksa yerim diyebilenler için ahtapotu, eşkinası, kılıç balığı ve mercanı gibi pek çok deniz ürünüyle tatminkar bir lezzet zenginliği sunuyor. Gökçeada balık restaurantları genellikle adanın en hareketli bölgesi olan Kaleköy Limanı’nda yer alıyor. Yukarı ve aşağı Kaleköy’deki pek çok mekanda Gökçeada çevresinden elde edilen deniz mahsüllerinin tadına bakabilirsiniz. Ayrıca Ege ve Akdeniz mutfağının vazgeçilmez salataları ve Rum mezelerinin de tadına bakmadan adadan dönmemelisiniz.

Gökçeada, deniz mahsülleriyle olduğu kadar adaya has bir tür olan İmroz koyunu ve oğlaklarıyla da gün geçtikçe sesini duyuran önemli bir doğal merkez. Adada hemen her yerde karşınıza çıkan keçi ve oğlaklar, adada serbest olarak yaşıyorlar. İşte bu gezen oğlaklar, yaz aylarında adaya uğrayan turistler için bir lezzet cenneti aslında. Son yıllarda Kaleköy yolunda bulunan Yörük Çadırı ile başlayan oğlak çevirme adada giderek yayılan ve Gökçeada’nın en bilinir özelliklerinden biri haline geldi. Kırmızı eti seviyorsanız mutlaka denemelisiniz.

Gökçeada Restoran Fiyatları

Gökçeada’da yer alan restoranların fiyatları, işletmelerin bulunduğu bölgelere, tercih ettiğiniz ürünlere ve özellikle balık yemek istiyorsanız mevsimine göre değişkenlik gösterebiliyor. Ancak genel anlamda Ege’nin herhangi bir bölgesinde karşılaşacağınız fiyatlara yakın fiyatlarla karşılaşacağınızı söyleyebiliriz. Gökçeada restoranları, gün geçtikçe artan sayılarına rağmen kalitelerinden ödün vermeksizin hizmet sunmaya devam ediyorlar.

Gökçeada Kahvaltı Yerleri

Gökçeada kafe ve kahvaltı salonu olarak giderek artan bir potansiyele sahip. Önceleri meydanda bulunan Meydani Pastanesi, adanın tek kafe ve pastanesi konumundayken bugün artık pek çok mekan kallavi kahvaltılar sunuyor. Adanın hemen her noktasında serpme köy kahvaltısının yanısıra kendi isteğiniz üzerine de kahvaltınızı hazırlatabiliyorsunuz.

3. Gökçeada Motosiklet Festivali

(1)
1874

Gökçemadam Sanatevi

(1)
1867

Gökçeada 1. Yöresel Yemekler Yarışması

(0)
1999

İmroza Ekolojik Yaşam Atölyesi

(2)
3048

Dami İmroz

(0)
2228

Ecem Mantı Çoban Yıldızı

(0)
3178