remove_red_eye 558
favorite_border 0
share

Gökçeada Mutfağı

Gökçeada’nın turizm olanaklarında en güçlü kozlarından biride Gökçeada’nın eşsiz mutfağıyla birlikte ortaya çıkan enfes ziyafetler olmaktadır. Gelen yerli ve yabancı turistlere her öğünde farklı eşsiz lezzetler sunan Gökçeada da yemiş olduğunuz her şeyin organik olduğunu söyleyebilmekteyiz. Geçmiş zamandan olan Rumlar ve Türklerin kökenlerinden gelen  mutfak kültürü yaz ve kış pek çok turiste misafirperverlik yapabilmektedir. Her ne kadar Rum kültüründe de bir şeyler görmüş olsalar da genellikle Türk kültürünün etkisi altında kalan Gökçeada; dalından toplanan domatesler, salatalıklar ve zeytinler ile birlikte kahvaltılarınıza lezzet katarken en iyi zeytinyağlarını buradan toplayabilir kahvaltılarınıza ve yemeklerinize ayrı tatlar sağlayabilirsiniz.

Gökçeada ve Organik Tarım

Birçok adanın turizm yeri olduğunu ve bu adalar içerisinde en çok organik tarım yapılan adanın Gökçeada olduğunu söyleyebiliriz. Yerli halkı  kışları  yaptığı organik tarım oldukça ünlenmiş olduğundan Gökçeada denildiği zaman  organik tarım olarak bilmektedir. Gökçeada içerisinde bulunan tarlara ekilen birçok farklı yiyeceğin yeşermesini ve olgun hale gelmesini bekleyen halk turizm zamanlarında gelen turistlere ikram ederek bu işten iyi ticaret yapmaktadır. Özellikle de nefis köy kahvaltılar ile ünlü olan Gökçeada, mutfak anlamında bu kadar bilinmesinin sebebi enfes köy kahvaltılarından ibaret olmaktadır.

Kahvaltılar ile birlikte balık yemekleri ile bilinen Gökçeada’nın birçok yerinde taze balıklar ile rakı balık keyfi yapabilirsiniz. Zeytinyağlılar ve kırmızı etler ile de farklı seçenekleri deneyebileceğiniz gibi Gökçeada mutfağı veganları da unutmayarak farklı ot yemekleri ile seçenekleri arttırmaktadır.

Yorum Bırakın

message
email
person