Gökçeada Tatil Planları

Gökçeada Konaklama Alternatifleri

Adaya gitmeden önce ada hakkında pek çok araştırma yapan ancak sonuç bulamayanlar için son yıllarda artan internet kaynaklarıyla birlikte Gökçeada rehberi sorunu da ortadan kalkmış olmaya başladı. Her ne kadar rehberler yapılıyor ve güncelleniyor olsa da hazırlanan rehberlerin pek çoğunun sadece işletmeleri tanıttığını söyleyebiliriz. Ada hakkında ulaşım ve konaklama bilgileri en çok arananlar arasında yer alıyor olsa da adanın pek çok farklı noktasına dağılmış olan konaklama alternatiflerini değerlendirmek oldukça zor ve vakit alıyor, çünkü hiç bir kaynakta derli toplu bilgiye ulaşamıyorsunuz.

Bu yazımızda Gökçeada konaklama alternatiflerini derlemeye çalışacağız. Gökçeada hakkında daha detaylı bilgilere sahip olmanız için bir ucuyla da olsa Gökçeada haritasına göz atmanızda fayda olacaktır.

Yukarı Kaleköy Gökçeada

Gökçeada Yerleşim Yerleri

Gökçeada’da yerleşim yerlerini merkez, Rum köyleri ve iskan köyleri olarak 3 ana başlıkta incelemek mümkün. Rum köyleri, adadaki en eski yerleşim yerleri olup her biri adanın iç ve yüksek kesimlerinde konumlanmış. Gelen korsan saldırılarından korkan halk, adada yer alan eski kaleleri terk ederek korsanların ulaşamayacakları noktalara köylerini taşımışlar. Gökçeada’daki Rum köyleri Kaleköy (Kastro), Dereköy (Shinoudi), Eski Bademli (Gliki), Zeytinliköy (Aya Todori) ve Tepeköy (Agridia) olarak sayılabilir. Kaleköy, her zaman canlılığını ve cazibe merkezi olma özelliğini koruyan en canlı Rum köyü olsa da yaz aylarında Zeytinliköy, Tepeköy ve Eski Bademli de oldukça canlanıyor. Özellikle Tepeköy ve Zeytinliköy’de düzenlenen Meryem Ana Şenlikleri’nde bulunmalısınız.

1974 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra Türk hükümeti, adadaki Türk nüfusunun arttırılması amacıyla Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde yapılan barajlar sonucu terkedilen köylerdeki halkı Gökçeada’ya yerleştirmiş. Yapılan bu iskan politikası adanın genel yapısını ne yönde etkiledi bugün hala tartışılabilir olsa da bugün adaya geldiğinizde karşılaştığınız Yeni Bademli, Dereköy, Uğurlu köyü ve Şirinköy işte bu iskan politikası ile oluşturulmuş köyler. Yeni Bademli ve Uğurlu köylerinde Isparta ağırlıklı halk yaşarken Şirinköy’de 1989-1992 yılları arasında Bulgaristan’dan ülkemize dönüş yapan göçmen vatandaşlarımız yaşıyor. Her biri ada ile uyum sağlamış. Dereköy ise Çaykara’dan getirilen Karadenizli vatandaşlarımıza ev sahipliği yapıyor.

Gökçeada Konaklama Merkezleri

Zeydali Hotel – Zeytinliköy

Gökçeada’da ada merkezi haricinde özellikle Yeni Bademli ve Uğurlu köyü pansiyon ve apartlarıyla çok sayıda turiste ev sahipliği yapıyor. Önceleri ev tipi pansiyonculuk olarak başlayan pansiyonculuk bugün artık giderek gelişen bir sektör halini almış durumda. Bu yerleşim alanları haricinde son dönemde Kefaloz’da yapılan Gökçeada otelleri de oldukça kaliteli hizmet anlayışları ile dikkati çekiyorlar.

Rum köylerinde yatak ve otel sayısı fazla olmasa da Gökçeada’daki butik otelcilik sektörünün en kaliteli işletmeleri Rum köylerinde bulunuyor. Eski Bademli’de Son Vapur Konukevi, Zeytinliköy’deki Zeydali Hotel ve Kaleköy’deki The Castle Boutique Hotel en iyi butik otellerden bazıları.

Gökçeada Tatil Planları

Gökçeada tatil için tam bir cennet ancak planladığınız tatilinizin kısa süreli veya uzun süreli olması adada yapacaklarınızı kısıtlayabilir. Çünkü Gökçeada oldukça büyük bir yüzölçümüne sahip ve bir baştan bir başa tam 30 kilometrelik bir alana yayılmış. Gökçeada tatil planı yapılması gereken, daha önceden nereye gideceğinize mutlaka karar vermek gereken bir tatil beldesi. Feribot saatlerinin kısıtlılığı ve zamanında dönmek istediğiniz şehirde olmanız için iyi bir planlama yapmanız gerekiyor. Adayla ilgili daha uzun vadeli bir tatil geçirmek isteyenler için de günlerini belirli aktivitelere bölmelerini öneriyoruz.

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır, lütfen tüm alanları doğru şekilde doldurunuz.