Homeros’un İlyada’sında rüzgar tanrısı Poseidon’un adası olarak tanımladığı İmroz, doğal güzellikleriyle olduğu kadar bakirliği ile sizleri etkileyebilecek adalardan bir tanesi. Doğal yaşama adapte olmayı sevenlerin vazgeçemediği kamp tutkusu, Gökçeada için yeni heyecanlardan bir tanesi olsa da bu kadar bakir bir noktada kamp yapılmaz da nerede yapılır dedirtiyor insana. Adada gözünüzün görebileceği her yer kamp alanı gibi görünüyor olsa da eğer Gökçeada’ya daha önce gelmediyseniz ve bu güzel adada kamp atmayı düşünüyorsanız sizler için hazırladığımız Gökçeada kamp rehberimizden ufak notlar almanızı öneriyoruz.

Gökçeada’da Kamp Yapılacak Yerler

Gökçeada kamp alanları açısından her türlü kamp faaliyetine açık, kardeşi Bozcaada’da olduğu gibi kamp yasakları burada uygulanmıyor. Ancak kampçılar için uygun kamp alanları da oluşturulmamış durumda. Yıldız koy ve Kefalos Plajı haricinde herhangibir camping işletmesi bulunmayan Gökçeada’da Mavi Koy, Yıldız Koyu, Kefalos, Yuvalı(Pirgos), Laz Koyu ve Gizli Liman gibi koylarda kamp yapabiliyorsunuz. Ayrıca Gökçeada’nın araçla gidilmesi zor olan bölgelerinden Marmaros koyu da kamp için elverişli alanlar arasında yer alsa da merkeze ulaşımın zorluğu ve telefonların bu bölgede tam anlamıyla çalışmıyor oluşu nedeniyle tam anlamıyla bir kamp ortamını beraberinde getiriyor.

Gökçeada Plajları ve Kamp Alanları

1- Yıldız Koyu:

Yıldız Koyu, Gökçeada’nın kuzeybatısında bulunan ve Türkiye’nin ilk sualtı milli parkının başlangıç noktasında yer alıyor. Gökçeada’nın merkezine 4 kilometre uzaklıkta bulunan Yıldız Koy, Kaleköy ve hemen yakınında bulunan Mavi Koy’a yürüme mesafesinde bulunuyor. Koyda bulunan Yıldız Koy Arkadia, Gökçeada’da kamp yapılabilecek en nitelikli kamping hizmetini sağlayan tek yer diyebiliriz. Dilerseniz kendi çadırınızla, dilerseniz oldukça uygun fiyatlarla Arkadia’dan kiraladığınız çadırlarla kamp atabilirsiniz. Plajın hemen 30 metre uzağında yer alan Arkadia‘da bulaşık makinesi, buz dolabı, wc-duş ve interneti ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Çamaşırlarınız için çamaşır makinesi ve kurutma hizmetinden ise ücretli olarak yararlanabiliyorsunuz. Gökçeada’da merkeze uzak kalmak istemeyenler ama çadırından vazgeçemeyenler için oldukça keyifli bir adres. Zaman zaman düzenlenen sanat, fikir ve müzik atölyelerine de denk gelirseniz enfes bir kamp atmış olursunuz.

Mavi Koy

Gökçeada’nın gizli kalmış cenneti Mavi Koy

2- Mavi Koy:

Adanın en el değmemiş noktalarından biri olan Mavi Koy’a Yıldız Koy’un devamındaki patikadan yürüyerek 35 dakikada ulaşıyorsunuz. Ancak bu yola terlik vesaire ile çıkmak yerine sandalet tercih etmenizi öneririz, çünkü yürümesi keyifli olan bu patikanın ardından Mavi Koy’a iniş dikleşiyor. Aynı şekilde çıkışı da düşünürseniz bu bölge için belki spor bot kullanımı dahi akıllıca olabilir. Gece boyunca hiç bir yapay ışık kaynağından etkilenmeyen Mavi Koy, gökyüzünü ve yıldızları gözlemlemek isteyenler için mükemmel bir nokta. Eğer şanslıysanız koyda kamp atan tek çadır siz bile olabilirsiniz. Ege’nin en özel gece gözlemi yapabileceğiniz noktalarından bir tanesi.

3- Kefalos Plajı:

Gökçeada’nın güneyinde yer alan Kefalos, adanın turizme en çok açılan plajlarından bir tanesi. Önceleri plajın hemen yanında, denize 30 metrelik mesafede konumlanmış Tuz Gölü ile ünlenen Kefalos, son dönemde kitesurf ve windsurf tutkunlarının adayı keşfetmeye başlaması ile giderek ünlendi. Bölgede bir kaç kamping alanı bulunuyor olsa da bu campinglerin pek çoğu karavanlar için daha uygun diyebiliriz. Çadır ile Kefalos plajına gelmek isteyenler için Tuz Gölü’nden dolayı yaz aylarında oluşan sivrisinek yoğunluğuna dikkat etmeleri gerektiğini hemen hatırlatalım. Gökçeada’nın en çok ilgi gören plajlarının başında gelen Kefalos, sabahları sakin bir ortam bulmak için fazlasıyla kalabalık olabilir. Bu nedenle kamp için çok ideal bir adres değil, ancak plajın sonuna doğru gidildikçe daha kamp için daha uygun yerler bulunuyor. Kefalos’da hemen hiç ağaçlık alan veya gölge bulunmadığını da son olarak notlarınıza eklemelisiniz.

Gökçeada Kefalos Plajı

4- Laz Koyu:

Laz Koyu, adanın güney sahillerinde bulunan çok özel noktalardan bir tanesi. Yaz sezonunda özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında oldukça kalabalıklaşan koy, bahar aylarında kamp için en ideal noktalardan birtanesi. Koyun etrafını çevreleyen yüksek tepeler, kuzey rüzgarından korunmanızı sağlıyor. Bu nedenle poyraz estiğinde dahi sakin bir denizle karşılaşıyorsunuz. Laz Koyu, henüz yeni imara açılan bölgelerden biri olması sebebiyle etrafında çok fazla turistik tesis barındırmayan bir nokta. Eğer kendi balığımı tutup mangalımı yakarım diyorsanız mükemmel noktalardan bir tanesi. Çevredeki tepeler ve koyun güneye bakıyor olması, sabah ve akşam güneşinden korunmanızı sağlıyor.

5- Gizli Liman – Uğurlu Plajı:

Uğurlu Plajı

Gökçeada’nın en batı noktasında yer alan Uğurlu Plajı ve devamındaki Gizli Liman, adadaki doğal kamp yerleri içerisinde en ideal noktalardan bir tanesi. Gökçeada’da klasik ege adalarında olduğu gibi gür ormanlar bulabilmek oldukça zor, ancak Uğurlu plajının hemen arkasında bulunan çam ormanları Gökçeada’daki en iyi kamp ortamlarından birini hazırlıyor. İster karavanınızla isterseniz çadırınızla rahatlıkla ve güven içerisinde kamp yapabileceğiniz Uğurlu plajının devamında bulunan kayalıkları aştığınızda ise sizi doğal bir koy daha karşılıyor; Gizli Liman. Gizli Liman, depremlerin etkisi ile kayaların oldukça değişken şekillenmesiyle oluşmuş farklı bir koy. Bu nedenle burada denizin maviliğini ve tonlarını izlemek ayrı bir keyif. Eğer serbest dalışı seviyorsanız Gizli Liman’ın sualtı güzelliklerini de mutlaka görmelisiniz.

6- Marmaros Koyu:

Gökçeada’nın kuzeyinde yer alan Marmaros ormanlarının içinden geçilerek gidilen Marmaros koyu, adanın doğal yaşamını en yakından izleyebileceğiniz bölgelerden bir tanesi. Araçla ulaşımın belirli bir yere kadar sağlanabildiği Marmaros Koyu’na Dereköy’ü geçtikten hemen sonraki sapaktan gidiliyor. Yolun oldukça dar ve zamanla yağan yağmurların etkisiyle bozuk olduğunu hemen söylemeliyiz. Bu nedenle bu bölgede kamp yapmayı düşünenler için oldukça güzel ve uzun bir trekking parkuru da sizleri bekliyor diyebiliriz. Marmaros ormanları içerisinde bir de şelale bulunuyor. Yaz aylarında kurumaya yüz tutan bu şelalenin yolunu ile bilen biriyle gitmenizde fayda var. Doğrudan bir yönlendirme olmayan şelale yolunu, adalılara sorarak uygun bir rota ile bulabilirsiniz. Bölgede dikkat etmeniz gereken en önemli konu, merkeze uzaklığınız nedeniyle olabildiğince sağlığınızı riske atacak aktivitelerden uzak durmanız olacak. Kamp için en uygun ortamlardan birini sunan Marmaros, cep telefonları ve navigasyon uygulamalarının çekmediği bir nokta, bu nedenle kamp ortamında en başta sağlık çantanız olmak üzere size lazım olabilecek herşeyi yanınıza almalısınız.