Kaleköy

Tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Gökçeada‘nın en erken yerleşimlerinden biri olan Kaleköy, ismini Cenevizliler döneminden kalan kalesinden almaktadır. Medeniyet tarihi boyunca erken tunç çağından itibaren yerleşimlerin görüldüğü Yeni Bademli ovasına yapılan korsan akınları yerleşimin daha yüksek yerlere yapılmasına ve bir kale inşa edilmesine neden olmuştur.

Eski adıyla Kastro yani kale adıyla adlandırılan Kaleköy, yukarı ve aşağı Kaleköy olarak iki kısıma ayrılmıştır. Yukarıda bulunan kale ve çevresindeki Kaleköy otelleri, Gökçeada’nın cazibe merkezlerinden birini oluştururken aşağı Kaleköy, deniz kenarında bulunan kısımdır. Aşağı Kaleköy, gerek yaz gerekse kış aylarında adanın en canlı bölgesi olarak dikkati çeker. Gökçeada’da canınız deniz ürünleri veya bir kaç kadeh alkol istediyse mutlaka aşağı Kaleköy’e uğramalısınız.

Antik Kaleköy Limanı

2000’li yılların başlarında yapılan Kaleköy Limanı nedeniyle bugün artık beton altında kalmış olsa da Kaleköy, adanın en eski limanlarından birine sahiptir. Antik bir liman olan Kaleköy Limanı hakkında çok az sayıda bilgi bulunmakla birlikte; eski fotograflarına ulaşabilmek mümkündür.

Kaleköy Otelleri

Sirius Pansiyon

3222

Anemos Hotel

1711

Kastro Konak

2619

Aliş Boutique Hotel

3053

Değirmen Konukevi

3282

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır, lütfen tüm alanları doğru şekilde doldurunuz.