TÜRKİYE’NİN SAKLI CENNETİ: GÖKÇEADA

Türkiye’nin en büyük adası, aynı zamanda Çanakkale’nin şirin bir ilçesidir Gökçeada. Pek çok kitaba, şiire ve şarkıya ilham kaynağı olan bu güzel adada tatil yapmayı planlıyorsanız, size yegane tavsiyemiz fotoğraf makinenizi yanınıza almanız olacaktır.

Nasıl Gidilir?

Eğer araçla gelmeyi düşünüyorsanız, adaya sadece deniz yolu ile ulaşım sağlandığından feribot sizin için tek alternatif olacaktır.  Toplu taşıma araçları ile gelmeyi düşünen tatilciler ve misafirler ise, Çanakkale’ye geldikten sonra deniz otobüsüne binerek 50 dakikada Gökçeada’ya ulaşabilirler.

Ayrıca Çanakkale, Kabatepe Limanından düzenlenen feribot seferleri ile de adaya ulaşım mümkündür. Gökçeada’da hava limanı bulunuyor ancak uçak seferleri bir süredir yapılmamaktadır.

Gökçeada Gizli Liman

Gökçeada Uğurlu Köyü’nde bulunan plajın hemen arkasında saklanmış Gizli Liman.

Görülecek Yerler

 1. Marmaros Şelalesi

Doğa yürüyüşlerine meraklı ve enerjik bir tatilciyseniz Marmaros Şelalesinin muhteşem manzarasını mutlaka görmelisiniz. Araç ile gelirseniz belli bir yere kadar ilerleyebiliyorsunuz, yolun geri kalanını ise yürümeniz gerekecek. Size söyleyebileceğimiz tek şey, kat ettiğiniz mesafeye değecek. Yeşilin mavi ile buluştuğu nefis bir yeryüzü cenneti Marmaros Şelalesi.

 1. Peynir Kayalıkları

Tamamen doğal bir oluşum olan peynir kayalıkları belgesel çekimlerinden fırlamış gibi özel bir görüntüye sahip. Dik yamaçlı kayalıkların denizle buluştuğu çizgi sizi meraka sürükleyecek ve daha fazlasını görmek, öğrenmek isteyeceksiniz.

 1. Eski Bademli

Güneşi batırmak ve Gökçeada’yı kuş bakışı gözlemlemek için en doğru yer diyebiliriz.

 1. Mavi Koy

Siz de herkes tarafından bilinmeyen  ve keşfedilmemiş olana meraklıysanız, Mavi Koy’a mutlaka ulaşmanızı tavsiye ederiz. Marmaros Şelasi gibi ulaşım belli bir yere kadar araç ile, devamını yürüyerek ve hatta tırmanarak ilerlemeniz gerekiyor. Ancak Mavi Koy’a vardığınızda oradan ayrılmak istemeyeceksiniz.

 1. Kaleköy

Keşif yolculuklarında bulunduğunuz mevkinin tarihine meraklıysanız, kaleler sizin için görülmesi gerekenlerin başında gelir. Özellikle bu kale adanın en güzel seyir tepesinde konuçlanmış ve harika bir manzaraya sahip ise.

 1. Rum Köyleri

Rum halkının uzun yıllar yaşam sürdüğü Gökçeada’da Rum köyleri hala hayattadır ve eski rum evlerinin dokusu bozulmamıştır. Görülmeye değer, yaşanmışlıkların sokaklara ruh kattığı Rum Köylerinde bölge halkının büyük bir kısmı hala Rum. Bademli, Zeytinliköy, Tepeköy ve Dereköy Gökçeada’nın dokusu bozulmamış ve kentsel sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmış olan köyleridir.

 1. Tepeköy Çınaraltı

Piknikseverlerin ilkbahar-yaz aylarında mükemmel manzaraya karşı mangal keyfi yapabileceği, 625 yaşındaki çınar ağacının bu güzel keyfe eşlik edebileceği Tepeköy, Gökçeada’nın en önemli simgelerinden biridir.

 1. Tuz Gölü

Gökçeada’da bulunan tuz gölü, yerel halkın ve hayvanların büyük bir kısmının tuz ihtiyacını karşılamakla kalmıyor, aynı zamanda fotoğrafçılar için flamingolara ev sahipliği yaparak muhteşem kareler yakalamasına olanak tanıyor. Rüzgar sörfüne yeni başlayanlar için uygun bir alternatif olan Tuz Gölü, kışın da üzerine kar yağmışcasına beyaz bir tuz tabakası ile misafirlere ve halka görsel şölen sunuyor.

Konaklama Alternatifleri

Gökçeada’da konaklama alternatifleri içinde en çok tercih edilen ev pansiyonlardır. Bölge halkı, yaşamlarını sürdürdükleri evin bir ya da bir kaç odasını kiraya vermektedirler. Hatta bu işi uzun zamandır yapan evlerden bazıları evlerini tamamen pansiyona çevirmiş durumdadır. Sıcacık ev yemekleri, naftalin kokulu çarşaflar ile samimi bir ev ortamında konaklama yapmak isteyen tatilciler için en uygun seçenek ev tipi pansiyonlar olacaktır. Bunun dışında kalabalık aileler için daha ekonomik bir seçenek olan apart tipi konaklamalar da Gökçeada konaklama alternatifleri arasında oldukça yaygındır. Mutfağı içinde bulunan apart konaklama seçenekleri ile yemek masraflarınızı minimize ederken kalabalık aileniz için en rahat seçeneği değerlendirmiş olursunuz. Konfor ve lüksten vazgeçemeyen tatilciler için de butik pansiyonlar adanın en güzel yerlerine konuçlanmış durumdadırlar. Deniz manzaralı odalarda, mistik ve nostaljik dekorasyonu ile konforlu hizmet veren butik oteller Gökçeada’da konaklama alternatifleri arasında üst sıralarda yer almaktadır.

Koylar ve Plajlar

Aydıncık Plajı: Masmavi denizin, ipek gibi kumlar ile buluştuğu upuzun bir plaj düşünün. Üstelik bu plaj, adanın içinde yer alan tek günübirlik tesise sahip olan plaj olmuş olsun! Aydıncık plajı ada içerisinde tatilcilerin ve yerel halkın en fazla tercih ettiği plajların başında geliyor.

Gökçeada Kite Surf

Kefaloz ve Aydıncık Koyları

Yuvalı Plajı: İçerisinde Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığına ait tesisler bulunan plajda, Adalet Bakanlığı haricindeki tesislerden personel yoğunluğuna göre faydalanabiliyorsunuz. Sakin ve güzel bir koyda bulunan plajda şezlong ve şemsiye hizmetleri de verilmekte.

Gizli Liman: Adanın en batı ucunda bulunan koyda, köylüler cafe, şemsiye, şezlong ve wc hizmeti sunmaktadır. Güzelliğini adından alan gizli liman, tıpkı adı gibi saklı kalmış bir güzellik.

Yıldız Koy: Türkiye’nin ilk ve tek su altı milli parkına karadan girilebilecek tek koy burasıdır. Snorkerle su altı güzelliklerini inceleyebilir ya da özel izin alarak ve kurallara uyarak serbest dalış yapabilirsiniz.

Laz Koyu: Adanın rüzgardan en fazla izole edilmiş koyu burasıdır. Rüzgar adaya ne kadar hakim olursa olsun Laz Koyu daima sakin ve pürüzsüz bir denize sahiptir. Koyda şemsiye, şezlong ve cafe hizmeti de verilmektedir.

Ne Yenir?

Geldik tatilimizin en can alıcı kısmına? Ne yenmeli, nerede yenmeli? Gökçeada restoranları arasında en çok tercih edilen ve bilinenlerden bahsetmek gerekirse;

Meydani Pastanesi: Adanın merkezinde bulunan ve meşhur bademli Gökçeada kurabiyesi olan Efibadem’i bulabileceğiniz mükemmel bir pastane. Mutlaka uğramalısınız.

İmroz Poseidon: Deniz ürünleri ve kırmızı et konusunda iddialı olduğu kadar Gökçeada’nın en mükemmel manzarasına sahip mekanlarından biri. İnanılmaz bir panoramik manzaraya sahip Poseidon’da keyifli bir akşam yemeğinin yanı sıra kallavi bir kahvaltı da edebilirsiniz.

Eleni Rum Tavernası: Bölgede yaşayan Rum halkı ne kadar çok ise, lezzet ve eğlence o kadar çok olacaktır. Müzik ve eşsiz Ege lezzetleri ile Eleni Rum Tavernasına gitmenizi mutlaka öneriyoruz.

Gökçeada Ecem Mantı Çoban Yıldızı

Gökçeada Ecem Mantı Çoban Yıldızı

Ecem Mantı Salonu: Canı mantı çekenlere, hamur işi olmadan yapamayanlara demek biraz fazla basit kaçabilir. Öyle ki damak çatlatan zeytinyağlılardan mükemmel ev yemeklerine ve çorbalara kadar Ecem Mantı Çoban Yıldızı, kendini evinin, annesinin mutfağında hissetmek isteyenlere göre.

Gliki Restaurant: Mükemmel manzarası ve nezih atmosferi olan bir mekan. Tatlıları özellikle övgüye değer.

Yol Cafe: Geçtiğimiz yıl Marika olarak açılan mekan bu yıl Yol Cafe olarak yoluna devam ediyor. Geçen yıla oranla çok daha profesyonel bir mutfağa sahip Yol Cafe’nin kahvaltısı, mezeleri ve deniz ürünleri sunumlarıyla olduğu kadar lezzetleriyle de iddialı. Küçük görünen mekanda beklentinizin fazlasını bulabilirsiniz bizden söylemesi.

Mustafa’nın Kayfesi: Gökçeada’da dolaşırken karşılaştığınız onca güzellik ve bir o kadar lezzetin üstüne hokkalı bir Türk kahvesi olmazsa olmaz değil mi ama? Peki ya güzel bir sabah kahvaltısına ne dersiniz?

Ne Alınır?

gokhanin-bal-ciftligi-20

Gökhan’ın Bal Çiftliği GÖKÇEADA

Gökçeada’da alabileceğiniz en değerli şey doğal yaşam, rahat bir nefes ve en önemlisi tüm bu doğallık içinde stressiz bir tatil. Organik tarım için teşvik bölgesi olan Gökçeada’da üretilen organik bal, polen, arı sütü ve propolis gibi arıcılık ürünlerinin yanı sıra doğal ortamda yetiştirilen koyun ve keçilerin sütünden yapılan enfes peynirler, pastorize edilmemiş yani son dönemin modern tabiriyle çiğ süt, yoğurt ve tereyağı alabilirsiniz. Dilerseniz çiğ sütü alıp kendiniz mayalayabilir, şehir yaşamında market reyonlarında yoğurt diye satılan ürünlere burun kıvırabilirsiniz. Gökçeada’nın bir diğer önemli potansiyeli olan zeytinyağı ise gerçekten adanın en önemli ürünlerinden biri, endüstrileşmemiş zeytinyağı bulabileceğiniz ender noktalardan biri olan Gökçeada, bu anlamda Türkiye’nin en kaliteli yağlarının üretildiği yerlerden biri olarak dikkati çekiyor.

Arıcılık ve organik bal konusunda adanın iki markası var. Eski Bademli’de Gökhan’ın Bal Çiftliği ve merkezde TİMO‘dan organik sertifikasyona sahip arıcılık ürünlerini alabilir ve gerçek bal yemenin tadını çıkarabilirsiniz.

Bir Ege adasına gelip de şöyle küçük ve şirin minyatürler, Gökçeada sokaklarını yansıtan ufak hediyelikler almadan dönmek olmaz elbette. Merkezde bulunan Kokina ve GökçeMadam Sanatevi‘nde el emeği ürünleri bulabilir, evinizin bir köşesinde güzel bir Gökçeada hatırası edinebilirsiniz.

1 Yorum

 1. avatar
  Posted by Sevim Altıntaş| Eylül 9, 2017 |Cevapla

  Gökçeada’nın görülmesi gereken o kadar çok yeri var ki bunlar az bile:) Adaya her gelişimde farklı bir güzelliği keşfetmek gibisi yok..

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır, lütfen tüm alanları doğru şekilde doldurunuz.