Gökçeada Panaromik

Gökçeada Gezi Notları

Gökçeada’ya ineli yaklaşık 3-4 saat oldu ve kalacağımız otele yerleştik. Lokasyon olarak ada merkezinde her yere yürüme mesafesinde olan bir otel seçtik ve rezervasyonumuzu da adaya gelmeden hemen önce yapmıştık. Gökçeada, gezi amacıyla pek çok farklı alternatifi size sunuyor. Doğal güzelliklerin haricinde Zeytinliköy, Eski Bademli veya Dereköy gibi Rum köylerinin yanı sıra Yeni Bademli’de bulunan tarihi höyük ve Kefaloz plajına yakın bir noktada bulunan kaya mezarlarını gezebilirsiniz. Tarihi gezilerin yanında pek çok keşfedilmemiş ve bakir koya giderek denizin ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Biz Gökçeada’yı keşfetmek için tatilimizi 2-3 gün daha uzatmaya karar verdik ve adanın tüm güzelliklerinin tadını çıkarmak istedik. Adaya gelmeyi düşünenler için geniş çaplı bir ada tatili planlamalarını öneriyoruz. Gökçeada, sanılanın aksine içerisinde 3 baraj göleti, 1 tuz gölü ve 1 şelale bulunuyor. Ayrıca adada bulunan eski yerleşimlere ait Rum köylerinin haricinde bir de milli park bulunuyor. Türkiye’nin ilk sualtı milli parkının bulunduğu Yıldız Koyu ile bu koya yakın bir konumda bulunan Mavi Koy, gerçekten görülmeye değer.

Gökçeada’nın Zengin Deniz Ürünleri

Adanın en önemli ve sezonunda en canlı yeri Kaleköy Limanı, bu limanda yer alan pek çok balık restoranında Gökçeada denizinden çıkan levrek, lüfer, çinekop, çipura, melanur, mercan gibi 140’ın üzerinde balık çeşidi sunuluyor. Adanın en önemli balık restoranlarından biri olan Eleni, 2 sezon önce açılmış ve gitmeden önce mutlaka rezervasyon yapılması gereken güzel bir balık restoranı. Deniz veya keşif gezisi yapanların gün sonunda güzel bir balık tadı almak isteyenler için ideal bir restoran. Ayrıca bu yıl açılan Karadut-İmroz da eşi ve dostuyla adada keyifli bir sohbet sürmek isteyenler için güzel bir alternatif mekan. Karadut-İmroz, Yukarı Kaleköy’de bulunan İmroz Poseidon‘un sahipleri tarafından bu yıl alınmış ve eskiden bar olarak hizmet veren taş mekan mükemmel şekilde dönüştürülmüş, insana keyif veriyor.

Marmaros Şelalesi Keşfedilmeyi Bekliyor

Kaleköy’de güzel bir akşam yemeğinin ardından otelimize dönerek yarının planını yapmaya başladık. Yarın çok merak ettiğimiz Marmaros Şelalesi’ne doğru yola çıkacağız. Güzel bir doğa yürüyüşü olacağını düşünüyoruz. Kesinlikle el değmemiş ormanların içerisinde bol oksijen ve orman serinliği içerisinde yürüyüş yapmak ve kayaların arasından çağlayan Marmaros Şelalesi’ni keşfetmek heyecanlı olacak.

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır, lütfen tüm alanları doğru şekilde doldurunuz.