Gökçeada Gizli Liman

Gökçeada Ekonomisi

Ege Denizi’nin en bakir adalarından biri olan Gökçeada, gerek geçirdiği siyasi geçmişi gerekse ulaşım zorlukları nedeniyle uzun yıllar boyunca sanayileşmeden kalmış ender yerlerden bir tanesi. Gökçeada ekonomisi genel olarak yaz aylarındaki turizm potansiyeline bağlı olarak belirleniyor olsa da adada yaşayanların büyük bir bölümü tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor.

Kuzey Ege’de yer alan bir adada elbette zeytinden bahsetmemek olmaz. Gökçeada, yaşlı zeytin ağaçlarının bulunduğu ve lezzetli zeytin ve zeytinyağına sahip olan bir zeytin cenneti.

Zeytinin yanısıra Rumlar’ın yüzyıllardır uğraştığı bağcılık da tarım faaliyetleri arasında önemli bir konuma sahip. Bağcılık ve şarapçılık, Gökçeada’nın tarımsal anlamda zeytin ile birlikte en önemli ürünleri olarak dikkati çekiyor ancak son yüzyılda geride kalan bu sektör özellikle son 15 yılda Türk girişimcilerin de bu konuya eğilmeye başlaması ile birlikte tekrar ivme kazanmaya başladı. Adada üretilen şaraplar çok üst düzey kaliteye ulaşamıyor olsalar da ada şarapçılığının ilerleyen dönemde çok daha iyi bir noktaya varması bekleniyor.

Gökçeada’nın hemen her noktasında karşınıza sürpriz meyve ağaçları çıkabiliyor. Bu anlamda Türkiye’nin en verimli topraklarından birine sahip diyebiliriz ki elma, badem, kiraz, ceviz, armut, dut, şeftal, karadut, yaban ahlatı, kayısı, vişne ve çilek gibi pek çok meyve ağacı adada yetişebiliyor. Özellikle yaz aylarında gelenler için adalıların bu ürünlerden yaptıkları karadut suyunu mutlaka içmelerini tavsiye ediyoruz.

GÖKÇEADA TURİZMİ

Adada turizm anlayışı son 20 yıllık süreçte özellikle ulaşım sorununun geçmiş dönemlere oranla aşılmaya başlaması ile birlikte ivme kazanmış. Son 20 yıllık sürece bakıldığında öncelikle küçük ev tipi pansiyonculukla başlayan konaklama sektörü adaya gelen nispeten daha büyük turizm yatırımcıları ile birlikte yavaş yavaş orta ve büyük ölçekli otelcilik anlayışı ile devam ediyor.

Kefaloz ve Aydıncık Koyları

Gökçeada’da yüzme, dalış, trekking gibi doğa sporlarının yanı sıra son dönemin en gözde sporlarından olmaya başlayan kite surf ve wind surf için de ada oldukça ideal noktalardan biri. Türkiye’nin en önemli doğal rüzgar oluşumlarından biri Gökçeada’daki Kefaloz ve Aydıncık koylarında bulunuyor. Rüzgarın yönüne bağlı olarak sırt sırta vermiş olan bu iki koyda dilerseniz Aydıncık dilerseniz Kefaloz koyunda surf yapabiliyorsunuz.

Kite surf ve wind surf için Türkiye ve dünya çapındaki noktalardan biri olmaya aday olan Gökçeada, bu alanda kendisine yer açmaya çalışıyor. Doğa sporları ve özellikle rüzgar sporları alanında yatırımların ilerleyen yıllarda giderek artması ve adanın turizm potansiyelini belirleyebilecek kadar önemli bir noktaya ulaşması bekleniyor.

İMROZ KOYUNU VE HAYVANCILIK

Evet belki de daha önce hiç duymadığınız İmroz Koyunu da neymiş diyebileceğiniz bir türden bahsediyoruz; İmroz Koyunu. Adanın genel coğrafi ve iklim şartlarına uyum göstermiş olan İmroz Koyunu, tüm dünyada bilinen ve sadece Gökçeada’da yaşayan farklı bir koyun cinsi. Bildiğimiz koyunlara oranla çok daha küçük ve zayıf olan bu koyunun eti oldukça lezzetli. Gökçeada’da sayıları giderek artan mekanlarda bu koyunun ve özellikle adada yetiştirilen oğlakların tadına mutlaka bakmalısınız.

Gökçeada’da havancılığın en önemli bölümünü küçükbaş hayvancılık oluştururken, adada yetiştirilen keçi ve oğlak etlerinin ünü ada dışına taşmayı başarmıştır.

Doğal bir bitki örtüsüne ve mükemmel bir iklime sahip olan Gökçeada’da son yıllarda giderek gelişen arıcılık, organik ve doğal bal üretiminde ülke çapında ses getirmeye başlamış durumda. Özellikle Eski Bademli köyünde bulunan Gökhan’ın Bal Çiftliği, son dönemde bölge çapında aldığı organik bal ödülleri ve gerçek organik bal sertifikasyonu ile dikkati çeken en önemli noktalardan birisi.

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır, lütfen tüm alanları doğru şekilde doldurunuz.