remove_red_eye 364
favorite_border 0
share

Gökçeada Bilinmesi Gerekenler

Ege Bölgesinde bulunan ege denizinin en kuzeyinde yer alan Gökçeada Türkiye standartlarında en büyük adalardan bir tanesidir. Gökçeada Çanakkale iline bağlıdır. Gökçeada en aşağısından en yukarısına kadar belirlenen yüz ölçümü yaklaşık olarak 286 km2 olarak belirlenmişti. Kıyı şeridiyle birçok turistini kendine çeken Gökçeada yaklaşık olarak 95 km kıyı şeridiyle en uzun kıyı alanlarından bir tanesidir. Gökçeada her sene  yüzbinlerce turist ağırlamasına rağmen halen doğasına hiçbir şekilde bozulmadan devam eden ve huzurlu ortamıyla birçok yerli ve yabancı turisti ağırlayan adadır. Eski Yunan dönemlerinden beri turist ağırlayan Gökçeada eski yapılar ile birlikte birçok kültüre ev sahipliği yapmış olduğundan gelen yabancı turistlerinde yabancılık çekmeden rahat bir şekilde tatillerini yapabilmektedir.

Antik Yunan Döneminde Gökçeada

Eski antik tarihlerde farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan Gökçeada günümüzde de farklı kültürlerin izlerini taşıdığını sizlere açıklamıştık. Eski zamanlarda İmroz olarak bilinen ada, 1970 yıllardan itibaren adını Gökçeada olarak kullanmaktadır. İmroz isminin kökeninin nereden geldiğini merak ediyorsanız ise Yunan Mitolojisinden almaktadır. Hem Türklerin hem de Rum vatandaşların iç içe yaşadığı Gökçeada Balkan Harbi sırasında işgale uğramıştır. Çanakkale savaşında karargah olarak kullanılan Gökçeada 22 Eylül 1923 senesinde Lozan Antlaşması itibariyle Türk topraklarına katılmıştır. 1960 yıllardan sonra nüfusun bir çoğunluğunu Yunanlılar oluştursa da bu tarihten itibaren ilerleyen yıllardan itibaren Rum oranı düşmüştür.

Gökçeada’nın Coğrafi Yapısı

Gökçeada’nın coğrafi yapısı oldukça engebeli bir şekilde yollardan örtülmektedir. Gökçeada’nın yaklaşık olarak %80’i dağlık olduğundan yolları da bayırlar ile çevrilmektedir. Volkanik kütlelerinin yoğun olduğu ve lav kaynaklarının artmış olduğu su altı mağrası gibi birçok gezilecek yeri olması sebebiyle turistler tarafından ilgi çekmektedir. Güney sahillerinde Akdeniz iklimiyle birlikte kuzey sahillerinde ise Marmara iklimi görülmektedir. Yazın bazı günlerinde de yağmur yağdığı bilinmektedir. Tatile gelen kişilerin bunaltıcı sıcakları bulunmamaktadır.

Yorum Bırakın

message
email
person