Gökçeada Alışveriş

Yapı olarak klasik ve bilinen Ege adalarından farklı bir görünüme sahip olan Gökçeada, sosyokültürel açıdan giderek gelişen ve büyüyen bir ada. Gökçeada’da her yıl yeni bir mekan açılıyor, giderek büyüyen turizm sektörü gelişmeye devam ettikçe adanın doğal ürünleri, hediyelik eşyaları da ön plana çıkıyor. Alışveriş sektörünün son birkaç yıla kadar fazla gelişmediği Gökçeada, geçen birkaç yıl içerisinde kabuğunu kırdı. Önce büyük marketlerin adaya gelmesiyle birlikte turist sayısındaki artışla beraber özellikle organik ve doğal ürün turizmiyle birlikte alışveriş sektöründe hediyelik eşyalar ön plana çıkmaya başladı.

Gökçeada’nın Neyi Meşhur?

Gökçeada tertemiz havası, masmavi deniziyle tam bir doğa harikası. Herşey bu kadar doğal olunca da Gökçeada’da tarım ve hayvancılık da oldukça doğal oluyor. Artık büyükşehirlerde bulamayacağınız tazelikte sebze ve meyveleri dalından yiyebileceğiniz Gökçeada‘da zeytin, zeytinyağı, bal, reçel, süt ve süt ürünlerinin yanı sıra Gökçeada’ya özgü imroz koyunu da tamamen doğal ortamda yetişiyor.

Bu doğal ürünlerin haricinde dibek kahvesi, efibadem kurabiyesi, damla sakızlı kurabiye ile birlikte damla sakızlı muhallebisi de önemli lezzetler olarak ön plana çıkıyor. Gökçeada’nın efibadem kurabiyesi özellikle son yıllarda ünü ada dışına çıkmış en önemli lezzeti, mutlaka denemelisiniz.

Gökçeada Hediyelik Eşyaları

Doğal ürünleriyle olduğu kadar şarapçılıkta da gün geçtikçe kendine yer edinen Gökçeada’da irili ufaklı dükkanlardan ada şaraplarını arkadaşlarınıza hediye olarak götürebilirsiniz. Son yıllarda el yapımı hediyelik eşya sektörünün de giderek büyüdüğünü söylemeyi unutmayalım. Her yıl Kaleköy Limanı’nda açılan hediye standlarının dışında merkezde bulunan İş Bankası sokağında da çok sayıda hediyelik eşya bulabilirsiniz.

Gökhan’ın Bal Çiftliği

(2)
1656

İmroza Ekolojik Yaşam Atölyesi

(2)
3048

Gökçemadam Sanatevi

(1)
1867