En görkemli rum adalarından biri olan Gökçeada’da Eski Bademli adanın balkonu niteliğindendir. Karşıdan ada sularına öyle mağrur bir bakışı vardır ki siz biraz ürkersiniz sessizliğinden, heybetinden… koruma altında olan bu köyde hayat yok denecek kadar azdır. Sokaklarında adanın hayvanlarını görebilirsiniz, biraz çocuk sesi duysam deseniz de bulamazsınız. Çünkü oldukça ıssız bir alandır. Adanın balkonu olarak görevlendirebileceğiniz bir tepede kurulmuştur. Bisikletle ve yaya olarak gezebileceğiniz bu yerde neler bulmayacaksınız ki kendinize ait. Her şey size bambaşka bir şey hatırlatacak. Sessizliğinden dolayı tarihine küseceksiniz kimi zaman.  Kimi zaman içiniz sızlayacak anlatılan hikâyelere…

Ama en güzeli de inadına neşeli kalmayı başarmış birçok insanın mükemmel sohbetine nail olacaksınız. Böyle bir şerefe nail olduğunuz için iyi ki gelmişim bu adaya diyeceksiniz. Eski bademli denmesinin sebebini etrafında oluşan badem ağaçlarından aldığını öğrenecek ve bambaşka gözlerle yeniden farklı bir saha keşfediyormuş gibi hissedeceksiniz.

Bu köyde  sizi öyle şeyler bekliyor ki dediğimde çok şey ummayın. Bir tane kahvehane ki aynı zamanda burası muhtarlık binası, bir tane kilise odası ki misafirhane olarak kullanılır. Üzerinde 1903 yılına ait olan güneş saati bulunmaktadır.  Son zamanlara kadar kullanılan bu saat binanın yanı başında oluşan  dut ağacının büyümesi ve bu ağacın güneşi engellemesi sebebiyle fonksiyonunu  kaybetmiştir. Köyde toplamda 150–160 tane hane bulunmaktadır. Kış mevsiminde bu köyde 2-3 kişiyken yaz mevsiminde Yunanistan ve İstanbul’dan gelen konuklarla 150 kişiye kadar ulaşmaktadır.  Son dönemde eski evleri satın alıp restore eden bazı Rum ve İstanbulluların yerli ziyaretinden oldukça memnun görünen köy halkı daha çok insan gelmesini istemekte ve bu kültürü dünyanın keşfetmesini istemektedir.
Eski Bademli’de korunan ve anıt niteliğinde olan yaşlı bir çınar ağacı vardır hemen bunun yanında da kadınların önceden çamaşırlarını yıkamak için gittikleri bir çamaşırhane yer almaktadır. Öyle ki her çamaşırhanenin hemen dibinde bir çınar ağacı olma geleneği burada da bozulmamıştır ki burada kadınların ve çamaşırı taşıyan kişilerin dinlendiğine dair bir rivayet dolaşır köyde.

Adaya kendi aracınızla gelecekseniz Eski Bademli’den heryere ulaşımınız oldukça rahat ve kolay olacaktır. Ancak hemen hatırlatalım siz bir yavaş yaşam kenti olan Gökçeada’dasınız, lütfen yavaşlayın.

Otel ve Pansiyonlar

listing-box-image
Eski Bademli'de Gökhan Küçüközen'in büyük emekleri ile kurulan Gökhan'ın Bal Çiftliği, arıları kadar çalışkan olan Gökhan'ın her geçen yıl getirdiği yeniliklerle birlikte...