Eski Bademli

 

Gökçeada’nın en güzel tepelerinden birine konumlanmış eski bir Rum köyü Eski Bademli, bilinen eski adıyla Gliki. 1970’lerde yaşanan Türkiye-Yunanistan gerginliği sonrasında geçen mübadele yıllarında neredeyse tamamen terk edilme noktasına kadar gelinen süreç son yıllarda tıpkı Zeytinliköy, Tepeköy ve Dereköy’de olduğu gibi Eski Bademli’de de tersine dönmeye başladı. Köy içinde bulunan kahvelerde edilen tatlı sohbetler, güler yüzlü köy sakinlerini gördükçe Eski Bademli’nin eskiden ne kadar huzur ve hayat dolu olduğunu anlayabiliyorsunuz.

Adanın en güzel manzaralarından birine sahip olan Eski Bademli köyü, geniş ve panaromik bir manzaraya sahip. Bir bakışta Semadirek Adası, Kaleköy ve Yıldız Koyu’nu görebiliyorsunuz. Eski Bademli köyünde bugün halen 150 kadar hane bulunuyor olsa da kış aylarında köy nüfusu 30 kişiye kadar düşüyor. Yaz aylarında ise artan turist potansiyeli ile birlikte oldukça kalabalıklaşan köyde, son yıllarda açılan 3 otel bulunuyor. Bunlardan biri köyün kendi imkanlarıyla oluşturduğu eski ilkokul binasında hizmet veriyor. Ayrıca köyün ortasında bulunan eski kahve ile birlikte son yıllarda tekrar köylerine dönen Rum vatandaşların açtığı yeni kafeler bulunuyor.

Gökçeada‘nın en önemli organik bal üreticilerinden Gökhan Küçüközen’e ait Gökhan’ın Bal Çiftliği de bu köyün hemen girişinde yer alıyor. Adaya gelip de organik bal almak istiyorsanız tam adresi diyebiliriz.

Eski Bademli Otel ve Pansiyonları

Panos Çiftlik

2749

Son Vapur Konukevi

2727

2 yorum

  1. avatar
    Posted by Betül Sönmezışık| Eylül 6, 2017 |Cevapla

    Türkiye’nin mutlaka görülmesi gereken köşelerinden bir tanesi Eski Bademli, eski adıyla Gliki. Terkedilmiş izlenimi verse de köyde kış aylarında da yaşayan yerlilerinin güleryüzü şaşırtıcı ve iç ısıtıcı.

  2. avatar
    Posted by Axel Diamanis| Mart 7, 2018 |Cevapla

    Adanın açık ara en iyi manzarasını izleyebileceğiniz, en güzel dostlukları hissedebileceğiniz noktası.

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır, lütfen tüm alanları doğru şekilde doldurunuz.