remove_red_eye 110
favorite_border 0
share

Çanakkale’nin İlçesi Gökçeada

Türkiye’nin en büyük adası konumunda olan Gökçeada yaklaşık olarak 289 km2’lik bir alana sahip konumdadır. Tam olarak çevresi 83 km olan Gökçeada Ankara ile de yakın ulaşım bağlantısı bulunmaktadır. Kuzu limanı ile Gelibolu Yarımadası-Kabatepe Limanları arasında yapılmaktadır. Ülkemizin başkentine yaklaşık olarak 23 km mesafede bulunan Gökçeada ulaşım olarak engebeli arazi yapısına sahiptir. Gökçeada’nın bitki örtüsünü çam ormanları, makilikler ve zeytinlikler oluşturmaktadır. Gökçeada içerisinde bir baraj ve 3 adet de göl bulunmaktadır. Türkiye geneline göre bir özellikle de vardır ki Adanın %75’i tarımsal olarak kullanılabilmektedir. Tarımsal üstünlüğüyle birlikte potansiyel olarak turizm yapısı da mevcut olmaktadır. Bu yapıya hem kışları hem de yazları yerli ve yabancı turistler akın etmektedir.

Gökçeada Koyları

Gökçeada içerisinde birbirinden güzel, pürüzsüz denizi olan koyları mevcuttur. Yıldız Koyu, Kuzu Limanı, Güzelce Koyu, Aydıncık koyu, Kokina, Kapıkaya, Yuva Sahilleri, Laz Koyu, Uğurlu Plajları ve Gizli Liman gibi yüzme ve sörf amaçlı kıyı potansiyelleri yüksektir. Bu koyları gezip görmeniz kadar diğer yerleri de görmeniz ve gezmeniz sizler için önemli bir yapıya sahiptir. Bakir olan doğal kaynaklarıyla birlikte en geniş fırsatları vaat eden sektör haline gelen Gökçeada her sene birden fazla turisti ağırlamaktadır.

Gökçeada’da Yapılacak Hobiler

Gökçeada içerisinde gezip, yüzmekten başka farklı aktiviteler ile zamanınızı en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Yapacak olacağınız aktiviteleri sizler için sayfamızda derleyerek Gökçeada’ya geldiğiniz farklı zamanlar geçirmenizi sağlamaya çalıştık.

Anıt Ağaç İnceleme Turu; ada içerisinde belli yerlerde koruma altına alınarak anıt ağaçların incelenmesi ve bu ağaçların fotoğraf çekilmesi yapılmaktadır.

Kuş Gözlemi ve Dinletisi; Gökçeada sulama ve içme suyu toplama amaçlı göletlerin içerisinde bulunan göçmen kuşları izleyerek gözlem yapılabilmektedir. Bülbül seslerini ve birçok farklı çeşit kuşları gözlem yapabilmektedir.

Yıldızkoy Sualtı Milli Parkına Dalış Turu; Yıldızkoy Gökçeada’nın en çok görülmesi gereken yerlerinden bir tanesidir. Denizin altında bulunan Milli Parkı içerisinde dalışlar düzenlenerek suyun altında oluşan parkı görebilir ve buna göre aktivilerini gerçekleştirebilmektedir.

Balon Turu; Gökçeada’yı kara haricinde bir de havadan süzülerek izleyebilirsiniz.

Yorum Bırakın

message
email
person